Μυοκάστορας στη Λευκάδα
Οι φωτογραφίες μας στάλθηκαν από αναγνώστρια και είναι σημερινές.
Όπως η ίδια σημειώνει πρόκειται για ένα ξενικό είδος μυοκάστορα (nutria) στην Λευκάδα. Αναφορές για την ύπαρξη του μυοκάστορα στο νησί της Λευκάδας υπάρχουν από το 2011.
Όπως αναφέρει ο Κώστας Παναγιωτίδης στο site ornithofiloi.blogspot.com είναι ξένο είδος που ζει στη Νότιο Αμερική και μεταφέρθηκε στη Βόρειο Αμερική, την Ευρώπη και την Ασία, στα τέλη του 19ου και τον 20ο αιώνα για την εκμετάλλευση της γούνας του. Όμως ορισμένα άτομα που απέδρασαν ή απελευθερώθηκαν από τα εκτροφεία, όταν δεν υπήρχε ζήτηση της γούνας τους και έκλεισαν οι επιχειρήσεις, κατόρθωσαν να εγκατασταθούν με επιτυχία στο φυσικό περιβάλλον των νέων περιοχών.