Φωτιά σε σταθμευμένο ΙΧ αυτοκίνητο στη Νικιάνα Λευκάδας
Φωτιά σε σταθμευμένο ΙΧ αυτοκίνητο εκδηλώθηκε το μεσημέρι της Τρίτης 21 Φλεβάρη 2023 στη Νικιάνα Λευκάδας από άγνωστη ως ώρας αιτία.
Το συμβάν έλαβε χώρα στο κέντρο σχεδόν του οικισμού, συγκεκριμένα στον πρώτο αριστερά παράδρομο του δρομίσκου που οδηγεί από τον επαρχιακό δρόμο στον ενοριακό ναό Μεταμόρφωσης του Σωτήρος.
Στο σημείο έσπευσαν δύο οχήματα της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας με πέντε άντρες για την κατάσβεσή της. Το Ι.Χ. αυτοκίνητο που είχε ξένες πινακίδες κάηκε σχεδόν ολοσχερώς στο μπροστινό μέρος της μηχανής. Για τα αίτια διενεργείται προανάκριση.
Αξίζει να σημειωθεί ότι πρώτος στο σημείο του συμβάντος έφτασε ο συγχωριανός μας (από τον Αλέξανδρο Λευκάδας) πυροσβέστης Νίκος Μανωλίτσης, ο οποίος προσπάθησε αρχικά με ένα λάστιχο ποτίσματος να περιορίσει τη φωτιά.