Στο Ξανθιώτικο Καρναβάλι θα πάρουν φέτος μέρος οι καρναβαλιστές του Σύβρου
Φτωχότερη θα είναι η καρναβαλική παρέλαση στο Νυδρί και την πόλη της Λευκάδας
Στο Ξανθιώτικο Καρναβάλι, το μεγαλύτερο της Βόρειας Ελλάδας και το δεύτερο μεγαλύτερο σε όλη την Ελλάδα μετά το Καρναβάλι της Πάτρας, θα πάρουν φέτος μέρος οι Καρναβαλιστές του Σύβρου με το θέμα του «Ινδιάνικου Χωριού», σύμφωνα με το επίσημο πρόγραμμα που έχει ανακοινωθεί. Το θέμα αποτελείται από εντυπωσιακές ινδιάνικες σκηνές διακοσμημένες με ινδιάνικα σύμβολα, ένα ξυλόγλυπτο ΤΟΤΕΜ και ινδιάνικα μικροαντικείμενα συνοδευόμενα από ένα ενθουσιώδες πλήθος Ινδιάνων που έρχονται να μοιραστούν την χαρά του καρναβαλιού.
Οι καρναβαλιστές Σύβρου είναι μια ομάδα που ασχολείται από το 1993 με την κατασκευή καρναβαλικών θεμάτων και την οργάνωση καρναβαλικών εκδηλώσεων κυρίως στο νότιο τμήμα του Νομού Λευκάδας και ανελλιπή συμμετοχή στην Καρναβαλική παρέλαση του Πνευματικού Κέντρου του Δήμου Λευκάδας.
Σημειωτέο ότι πάντα εντυπωσίαζαν με τα καρναβαλικά θέματα που επέλεγαν και τα εκπληκτικά και άρτια άρματα που κατασκεύαζαν, τόσο στην καρναβαλική παρέλαση στο Νυδρί, όσο και σε αυτή που γινόταν την άλλη μέρα, Κυριακή των Αποκριών, στην πόλη της Λευκάδας. Θυμάμαι ακόμη το τελευταίο καρναβαλικό θέμα του 2019, που ήταν το «Ρεσάλτο» πειρατών σε αριστοκρατικό καράβι, με τους πειρατές και τις Μαρκησίες και τα εξαιρετικά άρματα – γαλέρες. (Δες εδώ).
Τα κυριότερα των θεμάτων της καρναβαλικής του δραστηριότητας είναι ο Θεός Διόνυσος και τα Διονυσιακά δρώμενα, το πειρατικό καράβι με συμμετοχή και στο καρναβάλι του Μοσχάτου στην Αθήνα (1996), το τσιγγάνικο καραβάνι, το Γαλατικό χωριό, η Αρχαιοελληνική Εκστρατεία, το έπος των Βίκινγκς, και τελεταία, το 2019, το προαναφερόμενο μεσαιωνικό “Ρεσάλτο” μεταξύ Λόρδων και πειρατών.
Tους αδικουσαν συνεχεια ομως οι προλεταριοι της πολης με το να μοιραζονται τα βραβεια μεταξυ τους και καλα εκαναν και πανε σε αλλες πολιτειες