Με επιτυχία η άσκηση επιχειρησιακής ετοιμότητας και μερικής εκκένωσης του Γενικού Νοσοκομείου Λευκάδας
Άσκηση επιχειρησιακής ετοιμότητας και μερικής εκκένωσης του Γενικού Νοσοκομείου Λευκάδας, χωρίς να διαταραχθεί ή εύρυθμη λειτουργία του, πραγματοποιήθηκε με επιτυχία το πρωί της Τρίτης 4 Απρίλη 2023. Στην άσκηση εκτός του ιατρονοσηλευτικού, διοικητικού και τεχνικού προσωπικού του Νοσοκομείου, συμμετείχαν επίσης το ΕΚΑΒ-ΚΕΠΥ (παρών ήταν ο πρόεδρός του κ. Ν. Παπαευσταθίου), η Πυροσβεστική Υπηρεσία (παρών ήταν ο Διοικητής κ. Κωνσταντίνος Τσίκας), το Αστυνομικό Τμήμα Λευκάδας καθώς και η Πολιτική Προστασία.
Η άσκηση περιελάμβανε εγκατάσταση υπαίθριου καταυλισμού στο χώρο στάθμευσης με δύο στρατιωτικές σκηνές και εξόπλισή τους με ξενοδοχειακό, ιατρικό, υγειονομικό και άλλο υλικό από το προσωπικό του Νοσοκομείου.
Απομάκρυνση περιπατητικών ασθενών από κλινικές που είχαν πληγεί από σεισμό καθώς και μεταφορά ασθενών με διάφορα μέσα (καρέκλες, φορεία, κ.λπ.) από το προσωπικό στον υπαίθριο καταυλισμό. Κατάσβεση πυρκαγιάς και απεγκλωβισμό ατόμου από τον δεύτερο όροφο με βραχιονοφόρο όχημα της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας, απεγκλωβισμός ατόμου από τα μαγειρεία όπου είχε εκδηλωθεί πυρκαγιά καθώς και από το ασανσέρ. (Δες το παρακάτω βίντεο).
Σκοπός της άσκησης ήταν η δοκιμή του σχεδίου εκκένωσης του νοσοκομείου σε περίπτωση σεισμού, έλεγχος της αποτελεσματικότητας και αποδοτικότητας των διαθέσιμων μέσων και πόρων, καθώς επίσης και η εξάσκηση του προσωπικού, διασφαλίζοντας έτσι το υψηλότερο δυνατό επίπεδο συνεργασίας και ετοιμότητας των εμπλεκόμενων φορέων.