Μία μαθήτρια και ένας μαθητής από τη Λευκάδα προκρίθηκαν στην τελική φάση των Σχολικών Αγώνων Στίβου
Η Β΄ φάση του σχολικού πρωταθλήματος έγινε σε επτά ομίλους σε όλη τη χώρα με απώτερο στόχο την πρόκριση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Ελευθερούπολης (4-5/5). Στους περισσότερους από τους ομίλους οι αγώνες έγιναν με δύσκολες συνθήκες, λόγω της βροχής και του κρύου, γεγονός που επηρέασε τα αποτελέσματα.
Στη Γ΄ Φάση μετέχουν 12 αθλητές ανά αγώνισμα: 1) ο 1ος κάθε ομίλου της Β΄ Φάσης εφόσον έχει υπερβεί το όριο και οι τέσσερις καλύτερες επιδόσεις από τους αγώνες της Β΄ Φάσης. 2) Ένας μαθητής-μαθήτρια από την Κύπρο και γ) Σε περίπτωση που σε κάποιο αγώνισμα δεν έχουν υπερβεί το όριο οι πρωταθλητές των ομίλων της Β΄ Φάσης η λίστα συμπληρώνεται με τις καλύτερες επόμενες επιδόσεις όλων των ομίλων της Β΄ Φάσης
Μετά τη συγκέντρωση των αποτελεσμάτων και των 7 ομίλων της Β’ Φάσης των Σχολικών Αγώνων Στίβου (Άγιος Κοσμάς: 1-2, Πάτρα: 3, Κοζάνη: 4, Ελευθερούπολη: 5, Βόλος: 6 και Ηράκλειο: 7) στην τελική φάση της διοργάνωσης που θα πραγματοποιηθεί στις 4-5 Μαΐου στο Δημοτικό Στάδιο της Ελευθερούπολης στην Καβάλα από τη Λευκάδα προκρίνονται 2 μαθητές-τριες (Η Λευκάδα συμμετείχε στον 4ο Όμιλο):
– Η ΣΚΕΠΕΤΑΡΗ Μαρία-Ελένη από το Μουσικό Σχολείο Λευκάδας που ήρθε πρώτη στον ακοντισμό με επίδοση 38:35, και
– Ο ΤΣΟΥΤΣΗΣ Ευάγγελος από το 2ο Πειραματικό ΓΕΛ Λευκάδας που έπιασε το όριο στο μήκος με επίδοση 6.69 και προκρίθηκε με τις επόμενες καλύτερες επιδόσεις ανά αγώνισμα με όριο Γ΄ φάσης.
(Δείτε εδώ τα αποτελέσματα της Β΄ Φάσης στον 4ο Όμιλο)
Τέλος να σημειώσουμε ότι δεν φέρουμε καμία ευθύνη για τυχόν λάθη ή παραλήψεις. Οποιαδήποτε παρατήρηση ή διόρθωση δεκτή.