Ο στολισμός του Επιταφίου στη Νικιάνα Λευκάδας
Λίγο μετά την ακολουθία των Αγίων Παθών γυναίκες και κορίτσια της Νικιάνας ξεκίνησαν με τον στολισμό του Επιταφίου στον ενοριακό ναό Μεταμόρφωσης του Σωτήρος. Μια διαδικασία που κράτησε μέχρι αργά το βράδυ.
Φέτος εφαρμόστηκε και μια καινούργια μέθοδος αφού τα άνθη καρφιτσώνονταν πάνω στο ύφασμα που περιέκλειε το κουβούκλιο του Επιτάφιου. Παρότι δεν είχε ακόμη ολοκληρωθεί ο στολισμός διακρίνονταν ήδη ότι το τελικό αποτέλεσμα θα είναι τέλειο και αξιοζήλευτο
Να υπενθυμίσουμε ότι η ακολουθία του Επιταφίου στον Ιερό Ναό του Αγίου Νικολάου στα Κολυβάτα Αλεξάνδρου θα τελεστεί στις 4.00 το απόγευμα, ενώ η Αναστάσιμη ακολουθία θα γίνει στις 9.00 το βράδυ στον Ιερό Ναό του Αγίου Δημητρίου στον Αλέξανδρο (Μαυρογιαννάτα).
Το εναπομείναν πρόγραμμα στον ενοριακό ΙΝ Μεταμόρφωσης του Σωτήρος στη Νικιάνα έχει ως εξής:
ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14 ΑΠΡΙΛΗ
– 8:00 π.μ. Ακολουθία Μεγάλων Ωρών – Εσπερινός της Αποκαθηλώσεως
– 7:00 μ.μ. Ακολουθία Επιταφίου
ΜΕΓΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 15 Απρίλη
– 7:30 π.μ. Θεία Λειτουργία
– 11:00 μ.μ. Τελετή Αναστάσεως και Θεία Λειτουργία
Την Κυριακή του Πάσχα ο Εσπερινός της Αγάπης θα τελεστεί στις 10:30 π.μ. στον ΙΝ Παντοκράτορος στη θέση «Σωτήρω».