Πρέβεζα: Εκδήλωση για τους αγωνιστές από την Κρυοπηγή που εκτελέστηκαν το 1944 στο Αγρίνιο
Εκδήλωση στην Κρυοπηγή Πρέβεζας πραγματοποιήθηκε την Μ. Παρασκευή από την ΤΟ Πρέβεζας του ΚΚΕ για τους αγωνιστές από την Κρυοπογή, που εκτελέστηκαν την Μεγάλη Παρασκευή του 1944 στο Αγρίνιο, από τους Γερμανούς κατακτητές και τους ντόπιους συνεργάτες τους.
Η εκδήλωση ξεκίνησε με ομιλία από το Γιώργο Πούμπη, μέλος της Τομεακής Επιτροπής Πρέβεζας και υποψήφιο βουλευτή του Κόμματος. (Δείτε παρακάτω video με αποσπάσματα).
Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε κατάθεση στεφάνων εκ μέρους του ΚΚΕ της ΚΝΕ και της ΠΕΑΕΑ – ΔΣΕ, ενώ η εκδήλωση έκλεισε με ενός λεπτού σιγή και πένθιμο εμβατήριο.
(902.gr)