Καλά δεν τα βλέπει κανείς όλα αυτά ή μήπως αργεί λόγω των ημερών και της τουριστικής «ανάπτυξης» ο νόμος;
Αρκετά ευρύχωρα είναι τα νέα πεζοδρόμια από την πεζογέφυρα μέχρι τον Πόντε που έγιναν στο πλαίσιο του έργου της διαμόρφωσης της εισόδου στην παραλία της πόλης της Λευκάδας. Ευχόμαστε μόνο να μείνουν έτσι όταν ολοκληρωθεί το έργο και να μη γεμίσουν κι αυτά τραπεζοκαθίσματα όπως η διπλανή Άγγελου Σικελιανού όπου ντόπιοι και επισκέπτες βλέπουν τη λιμνοθάλασσα με τα κιάλια.
Κάτι πήγε να κάνει η διοίκηση του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου με τις γραμμές που είχε τραβήξει και καθόριζαν τη χρήση του καταστρώματος της οδού, διαχωρίζοντας τα τμήματα του δρόμου που τα καταστήματα θα έβαναν τραπεζοκαθίσματα για την εξυπηρέτηση των πελατών τους, από τα τμήματα που θα εξυπηρετούσαν τον περίπατο των πολιτών και την διέλευση των αυτοκινήτων έκτακτης ανάγκης, αλλά τελικά για λόγους που αγνοούμε δεν «περπάτησε».
Η απόφαση αυτή όριζε ζώνη 1,50 μ. από την άκρη της θάλασσας ελεύθερη για την χρήση πεζών και ζώνη 4,00 μ. για τη βόλτα του κόσμου και τη διέλευση αυτοκινήτων έκτακτης ανάγκης. Παρόλες όμως τις καλές αρχικές προθέσεις δεν εφαρμόστηκε ποτέ σε όλο τουλάχιστον το μήκος του δρόμου, από την πεζογέφυρα μέχρι το Ανοιχτό Θέατρο.
Σήμερα πάντως, για να διαβεί κανείς και να περπατήσει δίπλα στη λιμνοθάλασσα έπρεπε πρώτα να καβαλήσει πολλά αυτοκίνητα αφού η κατάσταση ήταν απαράδεκτη από τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα. Κι ούτε στην αρχή της καλοκαιρινής σεζόν δεν είμαστε. Κι ευτυχώς δηλαδή που ο δρόμος ήταν κλειστός από τη μεριά του Πνευματικού Κέντρου!!. Καλά δεν τα βλέπει κανείς όλα αυτά ή μήπως αργεί λόγω των ημερών και της τουριστικής «ανάπτυξης» ο νόμος;
Το Σάββατο 15/4 ώρα 01:30 στο παζάρι με πιλύ κόσμο γυροφέρνανε νυννδήμαρχος και αντιπεριφερειάρχης, υποψήφιοι δήμαρχος υποψήφιοι βουλευτές, και πολύς κόσμος και στο οδόστρωμα ήταν σπαρμένα τα κομμάτια απ τα σπασμένα πήλινα.
Σαφώς και τα όσα δείχνουν οι φωτό εδω , δεν τα είδανε.
Και οι περισοτεροι ήτανε κοντά πέριξ του κήπου Τζεβελέκη στις καρέκλες.