Και τυπικά πρωταθλητής του 3ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας ο Τηλυκράτης
Κέρδισε 2-0 την ΑΕ Λευκίμμης στο Δημοτικό Στάδιο Λευκάδας
Ο Τηλυκράτης κέρδισε το απόγευμα της Κυριακής 23 Απρίλη 2023, στο Δημοτικό Στάδιο Λευκάδας «Πλάτων Γρηγόρης, 2-0 την ΑΕ Λευκίμμης για την 25η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας και αναδείχτηκε και τυπικά πρωταθλητής του ομίλου μία αγωνιστική πριν την λήξη του πρωταθλήματος, αφού προηγείται τέσσερις βαθμούς από τον δεύτερο του ομίλου ΑΟ Υπάτου.
Τα γκολ σημείωσαν οι Περιστέρης και Γκουντρουμπής.
Σύμφωνα με το άρθρο 15 της προκήρυξης του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας για την αγωνιστική περίοδο 2022-2023 το πρωτάθλημα διεξάγεται σε πέντε (5) ομίλους και θα προβιβάζονται στην ανώτερη κατηγορία (Β΄ Εθνική) τέσσερις (4) ομάδες που θα προκύψουν από ειδικό πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί μεταξύ των πέντε πρωταθλητριών ομάδων.
Σε περίπτωση που κάποια πρωταθλήτρια ομάδα δεν μπορέσει να δηλώσει συμμετοχή στο ειδικό πρωτάθλημα, το δικαίωμα αποκτά η δευτεραθλήτρια ομάδα από τον αντίστοιχο όμιλο. Εάν και η δευτεραθλήτρια ομάδα δε δηλώσει συμμετοχή το δικαίωμα αποκτά η καλύτερη δευτεραθλήτρια ομάδα των υπόλοιπων ομίλων (Άρθρο 20 παρ. 10του Κ.Α.Π.).
Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστική
ΑΟ Υπάτου – Ζάκυνθος 3-0
ΑΣ Απόλλων Πάργας – ΠΟ Φήκης 0-1
ΑΟ Χαλκίδα – Πανελευσινιακός 0-6
Τηλυκράτης – ΑΕ Λευκίμμης 2-0
Αστέρας Πετριτή – Παναγρινιακός 2-1
Βύζας Μεγάρων – Ναυπακτιακός Αστέρας 7-0
Τρίκαλα ΑΟ – Διγενής Νεοχωρίου 2-2
Η βαθμολογία σε 25 αγώνες