Ρόδος: Για όγδοο 24ωρο οι κάτοικοι εξακολουθούν να δίνουν άνιση μάχη με φλόγες και ελλείψεις
Για όγδοη συνεχόμενη μέρα μαίνεται το πύρινο μέτωπο στην Ρόδο.
Μηνύματα του 112 κάλεσαν από το πρωί σε εκκένωση τους κατοίκους, κατά τη γνωστή κυβερνητική τακτική «ο σώζων εαυτό σωθείτο» στην περιοχή Βάτι, με τη φωτιά να επεκτείνεται το απόγευμα της Τρίτης προς τον οικισμό Γεννάδι, όπου οι φλόγες έφτασαν στα σπίτια.
Στο χωριό Μαλώνα γίνονται ακόμα προσπάθειες να σωθούν περιουσίες με τους κάτοικους να υπερβάλουν εαυτόν για να εμποδίσουν την μανία της φωτιάς να φτάσει στις περιουσίες τους.
Στο Γεννάδι η φωτιά καίει τώρα ένα χιλιόμετρο πάνω από τον οικισμό, ενώ κοντά υπάρχει υποσταθμός της ΔΕΗ με τις ομάδες να προσπαθούν αν μην πλησιάσει εκεί η φωτιά. Στο χωριό πλέον δεν υπάρχει φωτιά ωστόσο ο αέρας μπορεί να αλλάξει τα πάντα πολύ εύκολα.
Λίγο έλειψε να τυλιχθεί στις φλόγες το Δημοτικό Σχολείο του Γενναδίου λίγο πριν τις 8 σήμερα το απόγευμα, καθώς οι φλόγες που μαίνονται στην περιοχή έφτασαν δυστυχώς σε κοντινή στο σχολείο βλάστηση.
Στο χωριό Λαχανιά, σύμφωνα με πληροφορίες, οι κάτοικοι μόνοι τους, με δικά τους μέσα προσπαθούν να ανοίξουν αντιπυρικές ζώνες, για να αντιμετωπίσουν την φωτιά. Είναι αναρίθμητοι οι εθελοντές που έχουν ριχτεί στις επιχειρήσεις κατάσβεσης με αυταπάρνηση, ωστόσο η οργή τους ξεχειλίζει καθώς καταγγέλλουν ότι έχουν αφεθεί να τα βγάλουν πέρα μόνοι τους σε πολλές περιπτώσεις.
Για αύριο Τετάρτη προβλέπεται ακραίος κίνδυνος πυρκαγιάς σε πολλές περιοχές της ηπειρωτικής Ελλάδας και πολύ υψηλός κίνδυνος στην υπόλοιπη Ελλάδα.
(902.gr)