UEFA Super Cup: Η Μάντσεστερ Σίτι κατέκτησε και αυτό το τρόπαιο νικώντας τη Σεβίλλη στα πέναλτι | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Πε, Αυγ 17th, 2023

manchester-sebilliΠηγή: Associated Press

Και το ευρωπαϊκό Super Cup κατέκτησε χθες βράδυ η Μάνστεστερ Σίτι του Πεπ Γκουαρντιόλα, επικρατώντας της Σεβίλλης με 5-4 στα πέναλτι, στον τελικό που διεξήχθη στη χώρα μας, στο γήπεδο Καραϊσκάκη.

Η αγγλική ομάδα, πρόσθεσε έτσι τον τέταρτο τίτλο της μέσα στο 2023, μετά το πρωτάθλημα και το κύπελλο Αγγλίας και το Τσάμπιονς Λιγκ.

Η κανονική διάρκεια έληξε με σκορ 1-1 ανάμεσα στην κάτοχο του Τσάμπιονς Λιγκ και του Γιουρόπα Λιγκ και έτσι ο τίτλος του… υπερπρωταθλητή Ευρώπης κρίθηκε στην διαδικασία των πέναλτι, καθώς στην διοργάνωση αυτή δεν προβλέπεται παράταση.

Μετά από 8 αμφότερα εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι, ο Γκούτελι της Σεβίλλης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας, δίνοντας έτσι το τρόπαιο στην Σίτι.

Κατά τη διάρκεια του 90λεπτου, οι Σεβιγιάνοι προηγήθηκαν στο σκορ με κεφαλιά-κανονιά του Γιουσέφ Εν-Νεσίρι και στη συνέχεια διαχειρίζονταν με ασφάλεια την πίεση των Άγγλων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα της Ανδαλουσίας σπατάλησε τεράστιες ευκαιρίες στην αντεπίθεση και μοιραία στη συνέχεια πλήρωσε τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου, δεχόμενη την ισοφάριση από κεφαλιά του νεαρού Κόουλ Πάλμερ.

Είναι η τέταρτη φορά που ο Πεπ Γκουαρντιόλα φτάνει στο τρόπαιο του UEFA Super Cup, έχοντας κατακτήσει και τις τρεις προηγούμενες φορές που έφτασε σε αυτό, με την Μπαρτσελόνα το 2009 και το 2011 και με την Μπάγερν Μονάχου το 2013.

Για την Σεβίλλη συνεχίστηκε η… κατάρα , αφού έχει χάσει σαν φιναλίστ του UEFA Super Cup πιο συχνά από οποιαδήποτε άλλη ομάδα, πέντε φορές (2007, 2014, 2015, 2016 και 2020), έχοντας κερδίσει την πρώτη της, το 2006.