Champions League: Με απίστευτη ανατροπή απέναντι στη Ντιναμό η ΑΕΚ προκρίθηκε στα play off | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Αυγ 20th, 2023

aek-02Πηγή: Eurokinissi

Μέχρι το 92ο λεπτό του αγώνα με τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ στην OPAP Arena, η ΑΕΚ ήταν πίσω στο σκορ με 2-0 και αποκλεισμένη από τη συνέχεια. Όμως, με μια εντυπωσιακή ανατροπή, ισοφάρισε 2-2 και πήρε την πρόκριση στα play off του Champions League καθώς στο πρώτο ματς είχε επικρατήσει 2-1.

Ο Αραούχο στο 92΄ και ο Ντομαγκόι Βίντα στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων υπέγραψαν τη μεγάλη ανατροπή.

Η Ντιναμό είχε «αγγίξει» την πρόκριση με τέρματα των Σούταλο (45+1΄), Λιούμπιτσιτς (65΄). Σε εκείνη τη φάση οι γηπεδούχοι έχασαν τη συνοχή και την αυτοπεποίθησή τους κι όσο το ματς πλησίαζε στο τέλος, όλα έδειχναν ότι θα χρειαστεί ένα μικρό θαύμα για να αλλάξουν τα δεδομένα. Και το θαύμα άρχισε όταν από κόρνερ του Ελίασον και κακή απομάκρυνση των Κροατών, η μπάλα στρώθηκε στο δεξί του Σέρχιο Αραούχο ο οποίος μείωσε σε 1-2. Όμως υπήρχε και συνέχεια όταν στις καθυστερήσεις η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι σε χέρι μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκαρσία, απέκρουσε ο Λιβάκοβιτς, όμως έσπευσε στο «ριμπάουντ» ο Βίντα ο οποίος «τελείωσε» την παλιά του ομάδα στο 90+10΄!

Επόμενος αντίπαλος της Ένωσης η Άντβερπ.

aek-03Πηγή: Eurokinissi

Να σημειωθεί ότι η φωτογραφία του αδικοχαμένου Μιχάλη δέσποζε στο κέντρο του πέταλου όπου βρίσκονταν οι οργανωμένοι της ΑΕΚ. «Μακάρι και οι άλλοι να σου έμοιαζαν Μιχάλη» ανέφερε το πανό της Original Ελευσίνας, όπου διέμενε ο 29χρονος οπαδός της Ένωσης. Επίσης, μετά την επίτευξη του γκολ της «λύτρωσης» ο Αραούχο πήρε μία φανέλα της ΑΕΚ με το όνομα «Μιχάλης» στην πλάτη και τη φίλησε.

Πηγή: 902.gr