Πραγματοποιήθηκε ενημερωτική δράση για την άνοια στο ΚΗΦΗ Καρυάς
Την Πέμπτη 17 Αυγούστου 2023 πραγματοποιήθηκε στο χώρο του Κέντρου Ημερήσιας Φροντίδας Ηλικιωμένων (ΚΗΦΗ) Καρυάς ενημερωτική δράση με θέμα: Φιλικός τρόπος ζωής για τον εγκέφαλο «θα σου πω μια ιστορία…».
Στόχος της δράσης ήταν η εκπαίδευση προσωπικού και ηλικιωμένων στην αντιμετώπιση της άνοιας, επιδημιολογικά στοιχεία, επιπολασμός άνοιας, πρόληψη, φιλικός τρόπος ζωής για τον εγκέφαλο μέσα από την αφήγηση μιας ιστορίας. Μετά την ομιλία ακολούθησαν ασκήσεις ενδυνάμωσης του μυαλού.
Ευχαριστούμε θερμά την ομιλήτρια κ. Έλσα Πασχαλίδου(ψυχολόγο)για τις πολύτιμες πληροφορίες που μας έδωσε.