Περιοδεία και ομιλία του υπ. Δημάρχου Λευκάδας Κώστα Δρακονταειδή στη Νικιάνα
Μία διαφορετική επικοινωνία με τους πολίτες επεδίωξε ο υποψήφιος Δήμαρχος Λευκάδας Κώστας Δρακονταειδής, επικεφαλής της δημοτικής κίνησης «Όλοι για τη Λευκάδα», κατά τη διάρκεια της περιοδείας του στη Νικιάνα Λευκάδας και της ομιλίας που ακολούθησε το βράδυ της Τρίτης 3 Οκτώβρη σε καφενείο του χωριού.
Συγκεκριμένα ο κ. Δρακονταειδής μετά από μια πολύ σύντομη τοποθέτηση, κατά τη διάρκεια της οποίας είπε ότι ο κόσμος χρειάζεται ένα Δήμο που να είναι φιλικός στον πολίτη, σημειώνοντας ότι τώρα ο Δήμος δυστυχώς δεν είναι, έδωσε το λόγο στους πολίτες προκειμένου να θέσουν τα ερωτήματά τους στα οποία απάντησε στη συνέχεια.
Προηγούμενα, στη σύντομη τοποθέτησή του είπε ότι κατά τη διάρκεια της δικιάς του θητείας είχε γίνει μια μεγάλη προσπάθεια σε αυτό το ζήτημα και ότι το Δημαρχείο ήταν πιο ανοιχτό, όπως επίσης και η δική του η πόρτα. Πρόσθεσε επίσης ότι η παράταξή του επιζητούσε και επιζητά και τώρα τον λόγο των πολιτών. Απαντώντας στο ρητορικό ερώτημα πως γίνεται αυτό είπε ότι την περίοδο 2015-2019 είχαν γίνει στα χωριά 60 λαϊκές συνελεύσεις ενώ την περίοδο 2019-2023 έχουν γίνει λιγότερες από δέκα. Επισήμανε ότι αυτός είναι ένας τρόπος επικοινωνίας με τους πολίτες όχι προεκλογικά αλλά κατά τη διάρκεια της θητείας της κάθε δημοτικής Αρχής. Προτού δώσει το λόγο στους πολίτες είπε:
«Το γνωρίζετε ότι εμείς δεν παρουσιαζόμαστε κατά την διάρκεια της προεκλογικής περιόδου σαν διάττοντες αστέρες, αλλά καθ΄ όλη τη διάρκεια της θητείας είμαστε εδώ. Παρακολουθούμε τα προβλήματα, βάζουμε ζητήματα στο δημοτικό συμβούλιο, ενημερώνουμε συνέχεια όσο μπορούμε με ανακοινώσεις τους πολίτες για να κρατάμε μια ζωντανή σχέση καθ΄ όλη τη διάρκεια της τετραετίας. Αυτό θέλουμε να εξακολουθήσουμε να το κάνουμε ακόμη πιο έντονα. Να ξέρετε όμως ένα πράγμα. Για να χορέψουμε ταγκό χρειάζονται δύο. Χρειάζεται δηλαδή και η ίδια η συμμετοχή των πολιτών. Είναι πολύ σημαντικό οι πολίτες στα ζητήματα που αφορούν αν μη τι άλλο τον τόπο τους, τουλάχιστον να συμμετέχουν για να συνδιαμορφώνονται τα διάφορα θέματα».
Δείτε στο παρακάτω βίντεο την απάντηση του κ. Δρακονταειδή σε ερωτήματα που του τέθηκαν για το ζήτημα της αποχέτευσης, της αγροτικής οδοποιίας και της ίσης μεταχείρισης από τον Δήμο Λευκάδας της Νικιάνας με τα άλλα μεγάλα χωριά της Λευκάδας: