Κινητοποίηση της Πυροσβεστικής για φωτιά σε καμινάδα στην περιοχή του Αγίου Μηνά
Φωτιά πήρε η καμινάδα στο κτίριο απέναντι από το ναό του Αγίου Μηνά στην κεντρική αγορά της πόλης της Λευκάδας το μεσημέρι της Τρίτης 9 Ιανουαρίου. Άμεση ήταν η επέμβαση της πυροσβεστικής η οποία όμως δεν χρειάστηκε να παρέμβει αφού η φωτιά έσβησε πριν την άφιξή της. (Δες εδώ ένα βιντεάκι).
Η ίδια ακριβώς καμινάδα είχε πιάσει πάλι φωτιά την ίδια εποχή πριν πέντε ακριβώς χρόνια. Είναι η εποχή που εγκυμονεί κινδύνους και συμβαίνουν καμιά φορά αυτού του είδους τα περιστατικά. Γι΄ αυτό εφιστάται η προσοχή τόσο στην περιοδική συντήρηση των καμινάδων, τουλάχιστον μια φορά ετησίως, όσο και στην ποιότητα της καύσιμης ύλης.