Σύσκεψη το Σάββατο για τα οξυμένα προβλήματα των κτηνοτρόφων στη Βόνιτσα
Σύσκεψη για τα οξυμένα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι κτηνοτρόφοι και για την οργάνωση της πάλης διοργανώνουν αύριο Σάββατο 13 Γενάρη στις 11 π.μ. η Ομοσπονδία Αγροτικών Συλλόγων Αιτωλοακαρνανίας και ο Αγροτοκτηνοτροφικός Σύλλογος Ακτίου – Βόνιτσας.
Η σύσκεψη θα γίνει στην καφετέρια «Καρακώστα Γεωργίου» στη Βόνιτσα.
Απευθύνοντας κάλεσμα μαζικής συμμετοχής στους κτηνοτρόφους της περιοχής, απαιτούν: «Να δοθούν άμεσα τα παρακρατηθέντα χρήματα από τις ενισχύσεις σε όλους τους κτηνοτρόφους. Να ενταχθούν ξανά στην «εξισωτική ενίσχυση» τα τοπικά διαμερίσματα Πλαγιάς – Περατιάς. Να παρθούν άμεσα μέτρα από την κυβέρνηση, τους αρμόδιους φορείς για τον περιορισμό του φαινομένου των επιθέσεων λύκων. Να δοθεί αποζημίωση που να εξασφαλίζει το σύνολο του χαμένου ζωικού κεφαλαίου. Εγγυημένες τιμές στο γάλα, πάνω του κόστους παραγωγής που να εξασφαλίζει εισόδημα επιβίωσης σε κάθε κτηνοτρόφο και προσιτές τιμές των προϊόντων μας στη λαϊκή κατανάλωση. Την καταβολή αποζημίωσης 200 ευρώ ανά στρέμμα στην ελιά, όπου εξαιτίας της μειωμένης παραγωγής από την ακαρπία.Μείωση του κόστους παραγωγής. Αφορολόγητο πετρέλαιο, πλαφόν στην τιμή του αγροτικού ρεύματος στα 7 λεπτά/Kwh και κατάργηση του Χρηματιστηρίου Ενέργειας, επιδότηση και κατάργηση του ΦΠΑ στα μέσα και εφόδια. Εξόφληση του συνόλου των αποζημιώσεων του ΕΛΓΑ άμεσα και αλλαγή του αναχρονιστικού κανονισμού του».