Κοπάδι πελεκάνων εμφανίστηκε στη λιμνοθάλασσα της πόλης της Λευκάδας
Μια ευχάριστη έκπληξη περίμενε τους κατοίκους και τους επισκέπτες της πόλης της Λευκάδας το πρωί της Τρίτης 23 Γενάρη 2024 καθώς στη λιμνοθάλασσα στο ύψος του Πόντε είχε πέσει ένα μεγάλο κοπάδι πελεκάνων.
Το θέαμα δεν θεωρείται πρωτοφανές, ωστόσο είναι σπάνιο, καθώς οι πελεκάνοι δεν είναι και τόσο συχνοί επισκέπτες στα μέρη μας. Οι εικόνες ήταν απολαυστικές και τράβηξαν το ενδιαφέρον των περαστικών.
Όταν φτάσαμε κάπως καθυστερημένα στο σημείο είχαν ξανοιχτεί στα ανοιχτά προς τα αριστερά του δρόμου που οδηγεί στην πλωτή γέφυρα ενώ «σουλατσάριζαν» κατά διαστήματα μέχρι την ξύλινη γέφυρα.
Όπως μας είπαν κάποιοι που ξέρουν και από άλλες φορές το τσουχτερό κρύο που επικρατεί στα συνηθισμένα λημέρια τους ήταν αυτό που τους οδήγησε στα μέρη μας προς αναζήτηση εύκολης και… σίγουρης τροφής.