Ακόμη δύο Πανελλήνια μετάλλια για τους αθλητές του Γυμναστικού Συλλόγου Λευκάδας | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Πε, Ιουλ 18th, 2024

Κ16 11

Δυο καινούργιοι πανελληνιονίκες προστέθηκαν στο κλαμπ των πανελληνιονικών του Γυμναστικού Συλλόγου Λευκάδας το Σαββατοκύριακο 13 & 14/07/2024 στο Δημοτικό Στάδιο Ελευθερούπολης, όπου διεξήχθη το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ16 (Βόρειος όμιλος).

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Λευκάδας συμμετείχε με 5 αθλητές και αθλήτριες σε
δρόμους, άλματα και ρίψεις, κατέκτησε δύο μετάλλια και βελτίωσαν σχεδόν όλοι τις επιδόσεις τους.

Κ16 21

Πιο συγκεκριμένα:

Η Αθανασία Παπαδήμα στον Ακοντισμό με νέο ατομικό ρεκόρ 35,57μ κατάφερε να κερδίσει το ασημένιο μετάλλιο, που πέρυσι στο ίδιο στάδιο έχασε για ελάχιστα εκατοστά. Η αθλήτρια συμμετείχε και στη σφαιροβολία όπου με βολή στα 10,05μ κατέλαβε την 10η θέση.

Κ16 9

– Ο Νικόλας Βαγενάς, αθλητής του Γιάννη Πολίτη, μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα, συνέτριψε το ατομικό του ρεκόρ (27΄΄ σε σχέση με τον αντίστοιχο περισινό αγώνα που κατετάγη 9ος) και με χρόνο 6΄11΄΄31 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Και για τα δυο παιδιά ήταν τα πρώτα τους βάθρα, καθώς και για τον προπονητή ρίψεων Άγγελο Καρύδη, ένα παιδί που βγήκε από τις ακαδημίες του Γυμναστικού Συλλόγου Λευκάδας, με εξαιρετική πορεία στη σφαιροβολία. Ευχόμαστε σε όλους ανάλογη και καλύτερη συνέχεια !!

– Η ευχάριστη νότα της αποστολής ήταν η συμμετοχή και η κατάκτηση της 8ης
θέσης στα 1000μ από την μικρή μας (κατηγορία Κ14, δεν έχει κλείσει ακόμη τα 13 χρόνια) Μαύρα Μεσσήνη, η οποία αφού ξεπέρασε το αρχικό σοκ της πρεμιέρας σε ένα κατάμεστο στάδιο, βελτίωσε την ατομική της επίδοση σημειώνοντας χρόνο 3΄15΄΄56.

– Η απογοήτευση ήρθε από την αθλήτρια του Ανέστη Τρέζου στο μήκος,
Σταυρούλα Σάλιαρη από το τμήμα της Βόνιτσας, η οποία ήρθε με 5,62μ και τεράστιες προοπτικές για μετάλλιο, όμως στον προκριματικό δεν κατάφερε να βρει σωστά τη βαλβίδα και με τρεις άκυρες προσπάθειες, δεν πέρασε στον απογευματινό τελικό.

Αυτά βέβαια είναι μέσα στον αθλητισμό, το παιδί έχει μεγάλες δυνατότητες και
φυσικά έχει την απεριόριστη πίστη και στήριξη από όλους μας.

Η ίδια αθλήτρια συμμετείχε και στο ύψος, πέρασε στον τελικό με νέο ατομικό
ρεκόρ 1,49μ (ήρθε με 1,46μ) το απόγευμα όμως δεν κατάφερε κάτι καλύτερο από 1,45μ που την κατέταξε στην 12η θέση.

– Τέλος η Νικολέτα Σάλιαρη, επίσης από το τμήμα της Βόνιτσας συμμετείχε στον προκριματικό των 80μ, μπέρδεψε όμως τις γραμμές τερματισμού και τερμάτισε νωρίτερα και φυσικά με χρόνο 11’’44 δεν προκρίθηκε στον τελικό.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τους αθλητές μας είναι το Σαββατοκύριακο 27 & 28/07/24 στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20 που θα διεξαχθεί στα Τρίκαλα, όπου θα λάβουν μέρος η Χριστίνα Κατωπόδη σε 800μ και ο Σπύρος Κονιδάρης σε 400μ και 200μ, λίγο πριν τη συμμετοχή τους με την Εθνική Ομάδα στη διεθνή συνάντηση Ελλάδας-Κύπρου.

Αφήστε το σχόλιό σας

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>