Η ΔΕΥΑ Πρέβεζας ζητά την λογική χρήση νερού για να υπάρχει επάρκεια σε όλα τα σημεία του Δήμου
Έκκληση για λογική χρήση νερού και περιορισμό των δραστηριοτήτων άρδευσης με χρήση πόσιμου νερού απευθύνει η ΔΕΥΑ Πρέβεζας.
Σύμφωνα με την ανακοίνωση που υπογράφει ο πρόεδρος του Δ.Σ της Επιχείρησης Γιάννης Δαρδαμάνης με δεδομένη τη συνέχιση των υψηλών θερμοκρασιών, την παλαιότητα των δικτύων ύδρευσης, την μειωμένη παροχή πηγών και γεωτρήσεων αλλά και της παρατηρούμενης δραστηριότητας χρήσης του πόσιμου νερού για σκοπούς άρδευσης σημειώνονται προβλήματα χαμηλής πίεσης ή και διακοπής της υδροδότησης κυρίως σε Χειμαδιό, Ριζά, Ωρωπό, Κοτσανόπουλο, Άνω Ράχη και Βρυσούλα.
Επισημαίνεται δε ότι σύμφωνα με τον κανονισμό της η ΔΕΥΑΠ παρέχει νερό μόνο για ύδρευση, ενώ σε περίπτωση μη συμμόρφωσης μπορεί να διακόπτει την παροχή νερού ή να επιβάλλει πρόστιμο το ύψος του οποίου καθορίζει με απόφαση του Διοικητικού της Συμβουλίου.
Τέλος η ανακοίνωση της ΔΕΥΑΠ υπενθυμίζει πως όταν το νερό δεν επαρκεί μπορεί να προβαίνει σε τμηματικές διακοπές της παροχής στο δίκτυο ή να παρέχει νερό σε ορισμένες ώρες κατά την κρίση της ή ακόμη και να ορίσει ανώτατο όριο κατανάλωσης για οικιακή ή άλλη χρήση.
(Δημοτική Ραδιοφωνία Πρέβεζας)