Στη Λευκάδα φιλοξενούνται πρόσκοποι από τη Θεσσαλονίκη
Στο νησί μας βρίσκονται από τις 23 Ιουλίου και θα παραμείνουν μέχρι τις 29 Ιουλίου 16 άτομα (4 ενήλικες και 12 ανήλικα άτομα) της 10ης και 11ης Κοινότητας Προσκόπων Θεσσαλονίκης, τα οποία φιλοξενούνται στο σχολικό συγκρότημα του 2ου Δημοτικού Σχολείου Λευκάδας, που τους παραχωρήθηκε από το Δήμο Λευκάδας με τη σύμφωνη γνώμη της Διευθύντριας του Σχολείου.
Συναντήσαμε μία ομάδα των ομοιόμορφα ντυμένων παιδιών χθες το απόγευμα στο στενό που βρίσκεται το Μουσείο «Άγγελος Σικελιανός» (Οδός Κύπρου). Μου ζήτησαν ευγενικά να απαντήσω σε 5-6 ερωτήσεις γύρω από τον πολιτισμό του νησιού μας, όπως π.χ. ποια είναι η τέχνη που το χαρακτηρίζει ιδιαίτερα κ.ά. και ως αντάλλαγμα δέχτηκαν να τους φωτογραφήσω.