Τροχαίο με μοτοποδήλατο μπροστά σε σχολείο στη Λευκάδα
Σύγκρουση ΙΧ αυτοκινήτου με μοτοποδήλατο σημειώθηκε σήμερα το πρωί, γύρω στις 8.15, στη διασταύρωση έξω από το 1ο Γυμνάσιο στην περιοχή Αλυκές Λευκάδας.
Στο μοτοποδήλατο επέβαιναν μαθητής με την αδελφή του, επίσης μαθήτρια, που τραυματίστηκαν, εκ πρώτης άποψης τουλάχιστον και μη έχοντας νεότερες πληροφορίες, ελαφρά. Οι μαθητές διακομίστηκαν με ασθενοφόρο στο Νοσοκομείο Λευκάδας. Να ευχηθούμε το καλύτερο.
Να επισημάνουμε με την ευκαιρία την μεγάλη επικινδυνότητα για ατυχήματα στο συγκεκριμένο σημείο -το έχουμε κατά καιρούς ζήσει με τα ίδια μας τα μάτια μιας και βρίσκεται στο πέρασμά μας- ιδιαίτερα δε σε ώρες αιχμής, όταν δηλαδή γίνεται η αποβίβαση και επιβίβαση των μαθητών/-τριών από και προς τα σχολικά λεωφορεία.
Ας το δουν λοιπόν οι αρμόδιοι και πρώτα και κύρια οι Σύλλογοι διδασκόντων στα σχολεία της περιοχής καθώς και οι Σύλλογοι Γονέων και Κηδεμόνων. Ένας σχολικός τροχονόμος -πιστεύω να λειτουργεί και στη χώρα μας ο θεσμός αυτός- για μισή ώρα το πρωί και μισή ώρα πάλι το μεσημέρι, θα ελαχιστοποιούσε πιστεύουμε τον κίνδυνο ατυχημάτων.