Παλιός χωριάτικος φούρνος
Τον είδαμε στο χωριό Βλυχό. Βρίσκεται πάνω στον παράλληλο προς τον επαρχιακό δρόμο του χωριού. Είναι φρεσκοασβεστωμένος και δείχνει να χρησιμοποιείται ακόμη από τους ιδιοκτήτες του. Παλιά τέτοιοι παραδοσιακοί φούρνοι δεν έλειπαν από κανένα χωριάτικο σπίτι. Με όλα τα απαραίτητα σύνεργα για το ζύμωμα και το ψήσιμο του ψωμιού: σκάφη, πινακωτή, ψωμόφκιαρο κ. ά. Σήμερα οι περισσότεροι έχουν γκρεμιστεί. Ποιος δεν θυμάται το γευστικό μυρωδάτο ψωμί που έβγαζαν!