Ομόφωνο ψήφισμα του Περιφερειακού Συμβουλίου για τα υδροπλάνα
Κέρκυρα 19 Μαρτίου 2011
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Συνεδρίαση Περιφερειακού Συμβουλίου Ιονίων Νήσων
Ομόφωνο ψήφισμα για τα υδροπλάνα
Το Περιφερειακό Συμβούλιο Ιονίων Νήσων, μετά από εισήγηση του περιφερειακού συμβούλου της πλειοψηφίας, Γιώργου Κάφυρη, εξέδωσε ομόφωνα ψήφισμα, για να εκφράσει:
• Την αναγκαιότητα επαναδραστηριοποίησης των υδροπλάνων και επαναδειοδότησης των υδατοδρομίων
• Την άμεση γραπτή παραίνεση της αρμόδιας νομοπαρασκευαστικής επιτροπής της Βουλής για την ολοκλήρωση και ψήφιση του σχετικού νόμου
• Τη γνωστοποίηση της βούλησής μας: η καλλικρατική περιφέρεια να είναι ο αρμόδιος φορέας διεκπεραίωσης για την ίδρυση και αδειοδότηση υδατοδρομίων στη χωρική του αρμοδιότητα.
• Την άμεση επαναδειοδότηση των υδατοδρομίων Κέρκυρας, Παξών, Λευκάδος, Κεφαλληνιάς, Ζακύνθου και την άμεση έγκριση αδειοδότησης των νέων αεροδρομίων.
• Την άμεση διεκπεραίωση μελετών περιβαλλοντικών επιπτώσεων και των προβλεπόμενων από το νόμο εγγράφων για την αδειοδότηση των υδατοδρομίων Οθωνών, Ερείκουσας, Μαθρακίου, Ιθάκης και Μεγανησίου.
• Την πρόβλεψη δημόσιας επιδότησης από τον κρατικό προϋπολογισμό των ανωτέρω γραμμών μεταξύ των νησιών της Περιφέρειας, ιδιαίτερα αυξημένης κατά τη χειμερινή περίοδο, ώστε να είναι βιώσιμη η γραμμή και να παρέχονται υπηρεσίες χαμηλού κόστους.