Δεν το είχα προγραμματίσει, δεν ήταν κι η μέρα τόσο καλή, αλλά είχα καιρό ν” ανέβω μέχρι τους Σκάρους. Εκκινούμενος όμως απ” το βιβλίο της κ. Γαζή, που ανέφερα χθες στην εδώ ανάρτηση το αποφάσισα τελικά, παρά τις αποτρεπτικές εκκλήσεις του ετέρου ημίσεως: Θα βρέξει, κάτσε εδώ που “σαι.
Και τι από ζάχαρη είμαι και θα λιώσω ανταπάντησα. Κι ως συνήθως είχε δίκιο! Και βέβαια δεν έλιωσα, αλλά έγινα μουσκίδι! Αργότερα που έφτιαξε λιγάκι ο καιρός μας τέλειωσε κι η μπαταρία της φωτογραφικής μηχανής και πήραμε το δρόμο της κατάβασης… δίχως να τριτώσει το «κακό» και υποσχόμενος ότι θα επανέλθω χρόνου επιτρέποντος… μιας και ο καιρός σίγουρα θα μας το επιτρέψει, που θα πάει, καλοκαίριασε.
Τώρα κάποια από τα αγριολούλουδα μπορέσαμε με τη βοήθεια της βιβλιογραφίας να τα ταξινομήσουμε, κάποια άλλα πάλι -τα περισσότερα- όχι. Στην ταξινόμηση μας βοήθησε σημαντικά το βιβλίο: Αγριολούλουδα της Ελλάδας, Κείμενα – Φωτογραφίες: Βαγγέλης Παπιομύτογλου, Mediterraneo Editions, 2006.
![colorbar25](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/colorbar2522.gif)
Cistus parviflorus – Κίστος ο μικρανθής |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_03.jpg) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_04.jpg) |
![colorbar25](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/colorbar2522.gif)
Cistus salvifolius – Κίστος ο φασκομηλόφυλλος (αγριοφασκομηλιά) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_05.jpg) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_061.jpg) |
![colorbar25](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/colorbar2522.gif)
Helianthemum hymettium – Ηλιάνθεμο του Υμηττού |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_07.jpg) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_08.jpg) |
![colorbar25](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/colorbar2522.gif)
Orchis quadripunctata – Ορχιδέα η τετράστικτη (καλά ματάκια) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_09.jpg) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_10.jpg) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_11.jpg) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_12.jpg) |
![colorbar25](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/colorbar2522.gif)
Parentucellia latifolia – Παρεντουκελλία η πλατύφυλλη |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_13.jpg) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_14.jpg) |
![colorbar25](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/colorbar2522.gif)
Ophrys oestrifera – Οφρύς η οιστροφόρος (σερνικοβότανο) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_15.jpg) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_16.jpg) |
![colorbar25](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/colorbar2522.gif)
![colorbar25](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/colorbar2522.gif)
![colorbar25](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/colorbar2522.gif)
??? |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_25.jpg) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_26.jpg) |
![colorbar25](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/colorbar2522.gif)
??? |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_27.jpg) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_28.jpg) |
![colorbar25](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/colorbar2522.gif)
??? |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_29.jpg) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_30.jpg) |
??? |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_31.jpg) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_32.jpg) |
??? |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_33.jpg) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_34.jpg) |
??? |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_35.jpg) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_36.jpg) |
??? |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_39.jpg) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_40.jpg) |
??? |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_37.jpg) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_38.jpg) |
??? |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_41.jpg) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_42.jpg) |
??? |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_43.jpg) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/05/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_44.jpg) |
Ρίγανη (Origanum vulgare – ???) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_45.jpg) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/04/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_46.jpg) |
??? |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/05/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_51.jpg) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/05/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_52.jpg) |
Cytinus Hypocistis (Κύτινος ο υπόκιστος) – Campanula spatulata (Καμπανούλα η κοχλιαρόφυλλη) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/05/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_53.jpg) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/05/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_54.jpg) |
Convolvulus althaeoides – Κονκόλβουλος ο αλθαιοειδής (άγριο περικοκλάδι) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/05/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_55.jpg) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/05/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_56.jpg) |
??? |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/05/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_57.jpg) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/05/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_58.jpg) |
??? |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/05/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_59.jpg) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/05/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_60.jpg) |
??? |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/05/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_61.jpg) |
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/05/agrioloulouda_apo_to_dasos_ton_skaron_62.jpg) |
Το σέδο προέρχεται από την Ασία αλλά καλλιεργείται στην Ευρώπη από το 17ο κιόλας αιώνα, κυρίως για τις θεραπευτικές του ιδιότητες, ενώ υπάρχουν ενδημικά είδη του στην Αμερική αλλά και στην Ευρώπη.( η 13η φωτο με ???)