Την αντίθεσή του για την κατάργηση του Τμήματος ΤΠΤ στο ΤΕΙ Λευκάδας εκφράζει με επιστολή του στην υπουργό Παιδείας και το Επιμελητήριο
Λευκάδα, 13/5/2011
ΠΡΟΣ: Υπουργό Παιδείας
Δια Βίου Μάθησης & Θρησκευμάτων
Κα Άννα Διαμαντοπούλου
Αξιότιμη κυρία Υπουργέ,
Με την παρούσα μας επιστολή θα θέλαμε να εκφράσουμε την πλήρη αντίθεσή μας στην απόφαση του Υπουργείου Παιδείας, που με έκπληξη πληροφορηθήκαμε στις 10/5/2011 και αφορά την κατάργηση του Τμήματος Τεχνολογίας Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, που λειτουργεί στο Τ.Ε.Ι. της πόλης μας.
Το Επιμελητήριο μας αναμφισβήτητα υπήρξε ένας από τους φορείς του Νομού Λευκάδας, ο οποίος πρωτοστάτησε καταβάλλοντας κάθε δυνατή προσπάθεια προς πάσα κατεύθυνση προκειμένου η πόλη μας να αποκτήσει σχολή τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, έχοντας την πεποίθηση ότι η ίδρυση τμήματος ΑΕΙ ή ΤΕΙ σε μια περιοχή συμβάλλει καταλυτικά στην αναβάθμισή της τόσο σε επίπεδο πολιτιστικό όσο και σε επίπεδο οικονομικό.
Δυστυχώς, όμως, και ενάντια σε κάθε έννοια δημοκρατικής διαδικασίας προχωρήσατε σε μια εντελώς βεβιασμένη απόφαση, η οποία μόνο αρνητικά αποτελέσματα μπορεί να έχει για το Νομό μας.
Φρονούμε ότι το ελάχιστο που επιβάλλεται να πράξετε είναι τουλάχιστον να έρθετε σε επαφή με τους φορείς του τόπου προχωρώντας σε ένα εποικοδομητικό διάλογο ούτως ώστε να αποφευχθούν αποφάσεις, που αποδυναμώνουν την εκπαιδευτική και πολιτισμική φυσιογνωμία του νησιού μας.
Με εκτίμηση
Ο Πρόεδρος
Αντώνιος Ι. Δουβίτσας