Συγκροτήθηκε Επιτροπή Αγώνα για το Νοσοκομείο Λευκάδας – Αναγγελία κινητοποιήσεων
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Σήμερα 15/6/11 με πρωτοβουλία του Ιατρικού Συλλόγου και του Συλλόγου εργαζομένων του Γενικού Νοσοκομείου Λευκάδας πραγματοποιήθηκε στο νοσοκομείο σύσκεψη για τη συγκρότηση επιτροπής αγώνα ενάντια στην υποβάθμιση και το ενδεχόμενο κλείσιμο του νοσοκομείου Λευκάδας και την εξασφάλιση του δημόσιου και δωρεάν χαρακτήρα της περίθαλψης στην περιοχή.
Η συνάντηση αυτή πραγματοποιήθηκε μετά από τη σύσκεψη φορέων στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Λευκάδας στις 28/5. Πραγματοποιήθηκε διεξοδική συζήτηση γύρω από τα προβλήματα του νοσοκομείου και της υγείας συνολικότερα όπου συμμετείχαν οι υπογράφοντες φορείς. Με βάση το παρακάτω ψήφισμα αποφασίστηκαν ομόφωνα οι εξής δράσεις:
- Υπογραφή του παρακάτω ψηφίσματος.
- Κάλεσμα σε κινητοποίηση την Κυριακή 19/6 με προσυγκέντρωση στις 19:00 στον προαύλιο χώρο του νοσοκομείο και κατάληξη στην κεντρική πλατεία.
- Τετράωρη στάση εργασίας (7:00-11:00) των εργαζομένων του Γ.Ν. Λευκάδας με στήριξη των υπογραφόντων φορέων την Τρίτη 21/6. Συγκέντρωση στον προαύλιο χώρο του νοσοκομείου.
ΚΑΛΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΗΣ ΛΕΥΚΑΔΑΣ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ
ΨΗΦΙΣΜΑΣήμερα η κυβέρνηση εφαρμόζοντας πιστά τις εντολές του μνημονίου που υπέγραψε με το Δ.Ν.Τ., την Ευρωπαϊκή Ένωση και την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, και συνεχίζοντας την πολιτική υποβάθμισης όλων των τελευταίων κυβερνήσεων στο χώρο της υγείας, κλείνει νοσοκομειακές μονάδες συρρικνώνει τμήματα και κλινικές, πουλάει και δίνει κρεβάτια σε ασφαλιστικές εταιρείες μετατρέποντας τα νοσοκομεία σε επιχειρήσεις. Αναγκάζει με αυτό τον τρόπο τους πολίτες να στραφούν σε ιδιώτες βάζοντας το χέρι βαθιά στην τσέπη. Εκφράζουμε τη διαφωνία μας σ” αυτή την πολιτική που κάνει την υγεία εμπόρευμα. Συγκεκριμένα, με αφορμή την πρόταση Λιαρόπουλου που φαίνεται να υιοθετεί το Υπουργείο Υγείας, που μετατρέπει το Νοσοκομείο Λευκάδας σε Κέντρο Υγείας Αστικού Τύπου και το εντάσσει στο κύκλο του Γενικού Νοσοκομείου Ιωαννίνων (ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΑ), εκφράζουμε την αντίθεσή μας με το «επιχειρησιακό σχέδιο αναδιάρθρωσης Νοσοκομείων» και τη συνολική υποβάθμιση που δρομολογείται στο χώρο της υγείας. Η ενδεχόμενη μετατροπή του Νοσοκομείου σε Κέντρο Υγείας υποβαθμίζει ακόμη περισσότερο τις παρεχόμενες υπηρεσίες υγείας στους κατοίκους όχι μόνο του Νομού μας και της γύρω περιοχής αλλά και στους επισκέπτες, καθώς όλοι γνωρίζουμε ότι ο πληθυσμός της Λευκάδας το καλοκαίρι πολλαπλασιάζεται. Επίσης καταργείται ο οργανισμός του νοσοκομείου με αποτέλεσμα την απόλυση ή τη μετάταξη εργαζομένων. Η εγκατάλειψη και απαξίωση του Νοσοκομείου έγινε με ευθύνη των κυβερνήσεων, των διοικήσεων και των τοπικών παραγόντων των τελευταίων χρόνων, που δε φρόντισαν να το στελεχώσουν και να το θωρακίσουν τόσο σε έμψυχο δυναμικό όσο και σε κτιριακές υποδομές. Συγκροτούμε επιτροπή αγώνα για να μην κλείσει το Γ.Ν. Λευκάδας και για τη διασφάλιση της δημόσιας και δωρεάν περίθαλψης με βάση τις υγειονομικές ανάγκες της περιοχής και καλούμε όχι μόνο τους εργαζόμενους αλλά όλο τον λαό της Λευκάδας να πάρει την υπόθεση στα χέρια του απαιτώντας:
ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΙατρικός Σύλλογος Λευκάδας |