Ερειπωμένη εκκλησία…
![<SAMSUNG DIGITAL CAMERA>](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2011/07/ekklisia_07-300x225.jpg) |
… περισσότερα όμως δυστυχώς δεν γνωρίζουμε: πότε φτιάχτηκε, αν όντως λειτούργησε ως λατρευτικός χώρος, πότε και γιατί εγκαταλείφτηκε κ.λπ. Έτσι την θυμάμαι νομίζω από πιτσιρικάς.
Βρίσκεται επί του επαρχιακού δρόμου Λευκάδας – Νυδριού, στα δεξιά ερχόμενοι από Λευκάδα και λίγο πριν την διασταύρωση για Σφακιώτες – Καρυά.
Δεν το ψάξαμε βέβαια και αναλυτικά, αλλά όλο και κάποιος θα ξέρει περισσότερα… |
Είναι ο ναός Κοίμισης της Παναγίας, παλιά ιδιοκτησία της οικογένειας Σκένα. Η περιοχή λέγεται Τσεχλιμπού.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Γιατί όμως εγκαταλείφτηκε και πότε; Υπήρξε κάποιος ιδιαίτερος λόγος, πυργαγιά, σεισμός κ.λπ.; Θα κοιτάξω και τον Μαχαιρά, μήπως και αναφέρει κάτι…
Αγαπητέ κ. admin
Το ενδιαφέρον σας (και η επιμονή σας με το σχόλιο!!) για το θέμα, με έκαμε να ανασκαλέψω τη μνήμη μου και να εντοπίσω το παρακάτω:
ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΛΕΥΚΑΔΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ
ΕΠΕΤΗΡΙΣ
ΤΟΜΟΣ Γ΄ – 1973
Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΤΕΧΝΗ
ΣΤΗ ΛΕΥΚΑΔΑ
ΠΑΝΟΥ Γ. ΡΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗ
ΓΥΜΝΑΣΙΑΡΧΟΥ
ΑΘΗΝΑΙ
1974
Στην σελίδα 153 υπάρχει Κεφάλαιο με τίτλο
ΟΙ ΝΑΟΙ ΤΩΝ ΠΕΡΙΧΩΡΩΝ ΤΗΣ ΠΟΛΕΩΣ
Στην σελίδα 154 γίνεται αναφορά στην εν λόγω εκκλησία:
2.Ο ναός της Κοιμήσεως της θεοτόκου της «Σεχλιμπούς» στην περιοχή της πόλεως Λευκάδος.
Για την ερειπωμένη και περίεργη και για το όνομά της () αυτή εκκλησία, που φημολογείται πως ποτέ δε λειτουργήθηκε, δίνομε τούτες τις σύντομες πληροφορίες: Ήταν ιδιοκτησία στο πρώτο τρίτο τουλάχιστον του 18ου αιώνα των οικογενειών Ευσταθ. Νέγρη και Φραγκίσκου Σκένα και τ΄όνομα το πήρε από την τοποθεσία, που παλαιότερα ήταν ιδιοκτησία Τούρκου που ωνομαζόνταν Σελίχμπεης ( Βλ.Πράξ.Συμβολ.Ιωάννου Γαβαλά, βιβλ. 24, σελ. 37β-38α, Αρχειοφ. Λευκάδας ).
Φαίνεται ότι μετά από κάποιο σεισμό νεώτερο (ίσως του 1914) έγινε προσπάθεια να ανοικοδομηθή, αλλά οι εργασίες σταμάτησαν στο τέλος της τοιχοποιϊας και η εκκλησία έμεινε ως έχει τώρα (1973).
Αγαπητέ Τάκη,
να σας ευχαριστήσω πολύ και πάλι. Είμαι πράγματι ξεροκέφαλος σε κάποια πράγματα. Έριξα και ο ίδιος μια ματιά σήμερα στο βιβλίο του Κωνστ. Μαχαιρά «Ναοί και Μοναί Λευκάδας», Βιβλιοθήκη Ιστορικών Μελετών, Αθήναι 1957, αλλά δεν αναφέρεται κάτι σχετικό για την εν λόγω εκκλησία.