Στα χνάρια του καπετάν Διαμαντή
Στη Ρούμελη, στα λημέρια του καπετάν Διαμαντή (Γιάννης Αλεξάνδρου), του Γιώτη (Χαρίλαος Φλωράκης), του Βελουχιώτη, ταξίδεψε φέτος το Αντιιμπεριαλιστικό Διήμερο της ΚΝΕ.
Με κεντρικό σύνθημα «Η Ιστορία του ΚΚΕ διδάσκει: Αγώνας για ανατροπή», χιλιάδες ΚΝίτες, ΚΝίτισσες και φίλοι της ΚΝΕ, μεταξύ αυτών και από τις Οργανώσεις Βάσεις Λευκάδας συναντήθηκαν από την Παρασκευή 8 Ιούλη μέχρι την Κυριακή 10 Ιούλη, στην κόκκινη νεανική κατασκήνωση που είχε στηθεί στα Καμένα Βούρλα.
Στο πλαίσιο του 20ου αντιιμπεριαλιστικού διημέρου έγινε περιήγηση στην ευρύτερη περιοχή (Αγόριανη, Λιλαία, Μάρμαρα κ.ά.), επίσκεψη στο σπίτι του διοικητή της 2ης Μεραρχίας του ΔΣΕ καπετάν Διαμαντή και πραγματοποιήθηκε πολιτική συγκέντρωση και πορεία στην Λαμία.