Αναστέλλονται οι Δεκαπενταυγουστιάτικες εκδηλώσεις του Συλλόγου Αλεξανδριτών Λευκάδας
Απ” όσα πληροφορηθήκαμε πάντως αρκετό είναι το υλικό που έχει συγκεντρωθεί -δεν είναι λίγοι οι Αλεξανδρίτες οργανοπαίχτες με προεξέχοντες ίσως τους: Σωκράτη Βλάχο – Καρανάσο (κλαρίνο), Παναγή Σούνδια (βιολί), Ευστάθιο Σούνδια (κλαρίνο), Χρήστο Βρεττό – Βερεστόντα (λαγούτο), Γεράσιμο Δουβίτσα – Σορκοντά (τραγούδι), Ανδριανό Φρεμεντίτη (λαγούτο), Γιώργο Μανωλίτση (λαγούτο), Σωκράτη Βλάχο (κλαρίνο και ζουρνά), Νίκο Βρεττό – Βρυώνη (κλαρίνο), Χρήστο Βρεττό – Βρυώνη (λαγούτο) κ.ά.- οπότε οι εκδηλώσεις αναμένεται να πραγματοποιηθούν κάποια άλλη φορά.
Η κομπανία που διακρίνεται στην πιο πάνω φωτογραφία να παίζει σε κάποιο παλιό γλέντι είναι Αλεξανδρίτικη και δη Κολυβιάτικη. Διακρίνεται πίσω στο κέντρο του παταριού ο Θανάσης Βλάχος (Καρανάσος) (κάντε κλικ εδώ για να την συγκρίνετε με άλλη φωτογραφία), στα δεξιά του η τραγουδίστρια Χριστίνα και τέρμα δεξιά με την τραγιάσκα ο Χρήστος Βρεττός (Βερεστόντας).
ΞΕΧΑΣΑΤΕ ΤΟ ΦΩΤΗ ΚΑΤΣΑΡΟ Η ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ ΚΛΑΡΙΝΟ (ΜΑΘΗΤΗΣ ΤΟΥ ΚΑΡΑΝΑΣΟΥ)
ΚΑΙ ΠΑΝΟ ΒΡΕΤΤΟ ΠΑΙΔΟΝΟΜΟ ΚΙΘΑΡΑ ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙ