Οι Λευκαδίτες κανταδόροι…
Τους είδαμε πάλι χθες, μόλις σουρούπωσε, να σουλατσάρουν κατά μήκος του κεντρικού παζόδρομου της πόλης της Λευκάδας. Τους Λευκαδίτες κανταδόρους. Κοντοστέκονταν από μαγαζί σε μαγαζί, γεμίζοντας τον αέρα της πόλης μας με γνώριμες νοσταλγικές μελωδίες, άλλων εποχών. Αποσπώντας έτσι το χειροκρότημα τόσο των ντόπιων, όσο και των ξένων επισκεπτών του νησιού μας.
Πιστεύουμε, όπως έχουμε ξαναγράψει, ότι συμβάλλουν τα μέγιστα στη διατήρηση της παραδοσιακής επτανησιακής ατμόσφαιρας του νησιού μας.
Στην εδώ φωτογραφία τραταρίσματα «στου Καρφάκη»…
[Gallery not found]