Ενθύμιον της 21.7.1947 – Πολιτικός εξόριστος Ικαρίας
Ενθίμιον της 21.7.47. «για ενθίμιον σου στέλνο το κορμάκι μου με την μιχανή βγαλμένω ανίσως και πεθάμω στην ξενιτιά ανθύμιο να μίνω…» (Διατηρώντας την ορθογραφία) |
Διακρίνεται ο συχωριανός μας -από τον Αλέξανδρο Λευκάδας- Λάκιας Μανωλίτσης (Τσίτσας), εξόριστος τον Ιούλη του ’47 στην Ικαρία.
Τι έκανε; Τίποτα! Δεν βαρύνονταν με κάποιες εγκληματικές πράξεις. Απλά, η συμμετοχή του στην Εθνική Αντίσταση ήταν αρκετή ώστε να σταλεί από το μισαλλόδοξο μεταβαρκιζιανό κράτος σε αναγκαστικό «παραθερισμό» στον «Κόκκινο Βράχο», την Ικαρία.
Πάνω από 13.000 ήταν οι κομμουνιστές που εξορίστηκαν μεταξύ των ετών 1945 και 1949 στην βραχώδη Ικαριά.