Φωτορεπορτάζ του Ν. Ζαβιτσάνου από την κοπή πίτας του Ορφέα
Με μεγάλη επιτυχία, παρουσία πολλών προσκεκλημένων και των Αρχών του τόπου, πραγματοποιήθηκε και φέτος η καθιερωμένη κοπή της Πρωτοχρονιάτικης πίτας στον Μουσικοφιλολογικό Όμιλο «Ορφεύς» Λευκάδας.
Ακολουθεί ένα φωτογραφικό ρεπορτάζ του Νίκου Ζαβιτσάνου.
[Gallery not found]
Κοιτάζοντας τις φωτογραφίες προς στιγμή μπερδεύτηκα, είναι ο Ορφέας ή το Γηροκομείο σκέφτηκα!
Πόσο δίκιο είχα όταν έγραφα ότι αυτές οι πίτες γίνονται, για να παραβρεθούν συνταξιούχοι, παρατρεχάμενοι και πολιτικοί! Που είναι τα παιδιά του Ορφέα, που είναι οι χορευτές του;
Εγώ γνωρίζω πολύ καλά που βρίσκονται ! Όσοι σπουδάζουν, είναι στην Αθήνα, στην Πάτρα, στη Θεσσαλονίκη, στα Γιάννενα… και όσοι βρίσκονται εδώ, τρέχουν στα φροντιστήρια. Για ποιους λοιπόν γίνεται το νταβατούρι, αν όχι για τους χορευτές του σωματείου; Μήπως για τους φωτογράφους;
Την εβδομάδα μετά την πρωτοχρονιά, που όλα τα παιδιά βρίσκονταν στο τόπο τους και ελεύθερα από μαθήματα, τι έκανε ο Ορφέας;
εγω κοιτάζοντας τίς φάτσες τών περισσοτέρων σκέφτηκα σέ τί χέρια έχουν πέσει οί νέοι άνθρωποι