Εθνικός Φιλιππιάδας – Οδυσσέας Νυδρίου 1-2 | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Δε, Φεβ 6th, 2012

Εθνικός Φιλιππιάδας – Οδυσσέας Νυδρίου 1-2

Νίκη με ανατροπή πέτυχε ο Οδυσσέας Νυδρίου στην Φιλιππιάδα με σκορ 2-1 απέναντι στον Εθνικό με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καλογερή που σημείωσε και τα δύο τέρματα.

Στο ντέρμπι κορυφής του 5ου ομίλου ο Εθνικός δεν κατάφερε να κερδίσει τον Οδυσσέα παρά το γεγονός ότι στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερος και μάλιστα μπροστά στο σκορ με 1-0. Η ομάδα από το Νυδρί στο δεύτερο μέρος βρήκε τις απαντήσεις και «άρπαξε» ένα πολύ σημαντικό και δύσκολο τρίποντο.

Στα αγωνιστικά ο Εθνικός μπήκε δυνατά στο ματς με σκοπό να πετύχει το γρήγορο γκολ και να κλειδώσει το αποτέλεσμα. Είχε την κατοχή της μπάλας και έχασε κάποιες σημαντικές ευκαιρίες για να προηγηθεί με πρωταγωνιστές τον Γατσέλο και Δημουλιά. Το γκολ ήρθε για τους γηπεδούχους στο 34’ με τον Γυφτοκώστα να σουτάρει και τον Μπάμπη να μην μπορεί να αποκρούσει. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η σειρά του Οδυσσέα να σκοράρει με τον Καλογερή στο 72’ να φέρνει το ματς στα ίσα κάνοντας το 1-1.

Ο ίδιος παίκτης, μάλιστα, λίγα λεπτά αργότερα στο 78’ έφερε «τούμπα» το ματς με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής διαμορφώνοντας το 1-2 το οποίο έμελε να μείνει μέχρι το τέλος και τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ: Μπαντής, Ναυρόζογλου (46′ Μούτας), Παναγιώτου, Κοντογεώργος, Μπαλάφας, Λέντζος, Κολιός (88′ Τσακανίκας), Γατσέλος, Γυφτοκώστας, Μπόμπορης, Δημουλιάς.

ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΝΥΔΡΙΟΥ: Μπάμπης, Φράγκος, Βρακατσέλης, Ψαρόπουλος, Κτενάς, Δήμας Χ. (83′ λ.τρ. Μηνάς), Ματούλας, Βακουφτσής (60′ Γαζής Ν.), Γαζής Σαβ., Ντέτσικας, Καλογερής.