Εικόνες από μια σύντομη βόλτα στην παλιά Πρέβεζα
Κάποιες φωτογραφίες που τραβήξαμε χθες το μεσημέρι -ο καιρός δεν ήταν και ο καλύτερος, ούτε διαθέτουμε επαγγελματικό εξοπλισμό και φωτογραφικό ταλέντο- από την πόλη της παλιάς Πρέβεζας.
Ό,τι έχει απομείνει στο ανελέητο πέρασμα του χρόνου, ό,τι άντεξε στην τσιμεντοποίηση και υπέπεσε στην αντίληψή μας κατά τη διάρκεια μιας σύντομης βόλτας.
Να τονίσουμε ότι υπάρχουν αρκετά κτίρια, όπως μπορέσαμε να διακρίναμε, που έχουν προσεγμένα αναπαλαιωθεί διατηρώντας τις περισσότερες φορές αναλλοίωτα τα παραδοσιακά χαρακτηριστικά στοιχεία της αρχιτεκτονικής τους ή κάποια άλλα -λιγότερα- που βρίσκονται στο στάδιο της αναπαλαίωσης.
[Gallery not found]