Γιορτασμός της Πρωτομαγιάς στην Λευκάδα
Αγωνιστικά γιορτάστηκε και στην πόλη της Λευκάδας η Εργατική Πρωτομαγιά με την καθιερωμένη απεργιακή συγκέντρωση στον Αη Μηνά που διοργάνωσαν το Π.Α.ΜΕ. και το Εργατικό Κέντρο Λευκάδας – Βόνιτσας.
![]() |
![]() |
Στην απεργιακή συγκέντρωση χαιρετισμούς απηύθυναν οι: Νίκος Ροντογιάννης, εκ μέρους της Π.Α.Σ.ΕΒΕ (Πανελλαδική Αντιμονοπωλιακή Συσπείρωση των ΕΒΕ), και ο Κώστας Κατσούλας, σπουδαστής στο ΤΕΙ Λευκάδας, εκ μέρους του ΜΑΣ (Μέτωπο Αγώνα Σπουδαστών).
![]() |
![]() |
Κεντρικός ομιλητής ήταν ο πρόεδρος του Εργατικού Κέντρου Λευκάδας – Βόνιτσας και μέλος της Κεντρικής Γραμματείας του ΠΑΜΕ Νίκος Σταματέλος. Ψήφισμα για την Υγεία – Πρόνοια διάβασε από το ΠΑΜΕ Υγείας, η Δήμητρα Σταματέλου, ενώ το πρωτομαγιάτικο ψήφισμα της απεργιακής συγκέντρωσης διάβασε ο Γιώργος Κυρκούδης, πρόεδρος του Σωματείου Ιδιωτικών Υπαλλήλων.
![]() |
![]() |
Ακολούθησε δυναμική πορεία κατά μήκος του κεντρικού πεζόδρομου της πόλης με κατάληξη το μνημείο της Εθνικής Αντίστασης, στην πλατεία Μαρκά, όπου έγινε προς τιμήν των εκατομμυρίων θυμάτων της εργατικής τάξης κατάθεση στεφάνου από τον παλαίμαχο αγωνιστή Κώστα Κολυβά (Μπερδεμπέ) με τους διαδηλωτές να ψάλλουν το «Πένθιμο Εμβατήριο».
[youtube http://www.youtube.com/watch?v=HuePwu5-FMo?rel=0&w=540&h=405]