Ντόπιοι με τουρίστριες στην κεντρική αγορά Λευκάδας στην προ-τουριστική εποχή (1957) (ανανέωση)
Ανανέωση: Δεν γνωρίζουμε που ακριβώς έχει ληφθεί η φωτογραφία. Ίσως στην κεντρική αγορά (παζάρι), αν και δεν αποκλείουμε να είναι και κάποιος παράδρομος… Αν αναγνωρίζει κάποιος επακριβώς το μέρος και το μαγαζί ας μας γράψει. Σύμφωνα με σχόλια αναγνωστών μας η φωτογραφία έχει ληφθεί μπροστά στο μαγαζί του Σπυραντώνη Βλάχου (Μπαρμπούτα) που βρισκόταν στην κεντρική αγορά της πόλης της Λευκάδας. Όπως γράφει ο Γεώργιος Ν. Κρητικός (Επαγγέλματα της Λευκάδας από το 1950), ο οποίος περιγράφει και μια ιστορία με τον μπάρμπα Πολυνίκη Ράπτη και τον ιδιοκτήτη του καταστήματος -ήταν και οι δυο τους από την Εξάνθεια-, ο Σπυραντώνης Βλάχος πουλούσε ό,τι δεν είχαν τα άλλα μαγαζιά, καθώς και προϊόντα δικής του παραγωγής και εμπνεύσεως.
Στον τοίχο της πρόσοψης του μαγαζιού κρέμονται μια καρέκλα, σκούπες, μια αρμάθα με σκόρδα, μπότηδες, ξύλινες κουτάλες, ένα φυσερό για θειάφισμα και άλλα μικροαντικείμενα καθημερινής χρήσης. Μπροστά διακρίνεται ένα σακούλι που χρησίμευε για τα ψώνια και ένα καλάθι.
Οι εικονιζόμενοι στην ασπρόμαυρη φωτογραφία είναι στην πλειοψηφία τους από το χωριό Κατούνα Λευκάδας. Διακρίνονται από αριστερά με τη σειρά: 1. Αντωνάς, 2. Μορδούλης, 3. Σπύρος Καββαδάς (Μαντζάνας), 3α. Μπάγιας (πίσω), 4. Μπορλούφης, 6. Καλογεράκης και τουρίστριες, σε μια εποχή που μπορούμε να την χαρακτηρίσουμε ως προ-τουριστική. Η φωτογραφία έχει ληφθεί στο τέλος της δεκαετίας του 1950.
Μήπως ειναι στου Σπραντωνη του Μπαρμπουτα το μαγαζι απεναντι απο το Βιβλιοπωλειο Τσιριμπαση?
Το μαγαζί ήταν του μακαρίτη του πατέρα μου, του Σπυραντώνη Βλάχου, στην κεντρική αγορά (εκεί που σήμερα βρίσκεται ένα κατάστημα με εσώρουχα, απέναντι από το βιβλιοπωλείο του Τσιρίμπαση). Ευχαριστώ για τις αναμνήσεις…
Η φωτογραφία έχει ληφθεί λοιπόν μπροστά στο μαγαζί του Σπυραντώνη Βλάχου, στην κεντρική αγορά. Ευχαριστούμε πολύ τους σχολιαστές για τις χρήσιμες πληροφορίες.