Εκδρομή του Δημ. Σχ. Καβάλου τη δεκαετία του 1950 στο «Λόμπο της Σταθούλας» στη «Μέλισσα»
Και μιας για το «Φαράγγι της Μέλισσας» ο λόγος (Δες εδώ), που βρίσκεται λίγο πιο έξω και βόρεια από το χωριό Κάβαλος και για το οποίο θα επανέλθουμε με αφορμή τη συζήτηση στο δημοτικό συμβούλιο της Παρασκευής 7 Απρίλη, μια παλιά φωτογραφία από εκδρομή του Δημοτικού Σχολείου Καβάλου στο «Λόμπο της Σταθούλας» στη Μέλισσα* τη δεκαετία του 1950.
Η φωτογραφία είναι του Καβαλισάνου (από το χωριό Κάβαλος) Νίκου Ζαβιτσάνου τον οποίο και ευχαριστούμε.
*Μέλισσα: Πυκνόφυτη περιοχή με πολλά νερά κάτω από την τοποθεσία «Σπηλιά». Υπήρχαν και εκεί (όπως στα Λινοβρόχια) νερόμυλοι και πλούσιοι κήποι και πολλές συκιές και ασχλαδιές. Τα νερά της Μέλισσας χύνονται στο Βάρδα της Απόλπαινας. (Τάσος Π. Κοντομίχης, Τα τοπωνύμια της Λευκάδας, Εκδόσεις Νεφέλη, Αθήνα, 2000).