Ξεκίνησαν και θα συνεχιστούν σήμερα Σάββατο οι Χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις
Με τη συναυλία της χορωδίας του Μουσικού Σχολείου στην κεντρική πλατεία της πόλης της Λευκάδας, όπου έχει στολιστεί κατάλληλα και έχει στηθεί και το μεγάλο Χριστουγεννιάτικο δέντρο, ξεκίνησαν επίσημα το μεσημέρι του Σαββάτου 18 Δεκέμβρη 2021 οι Χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις στο νησί μας.
Στον ίδιο χώρο λειτουργεί και το Χριστουγεννιάτικο παζάρι του συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου με μια πλούσια γκάμα χριστουγεννιάτικων ειδών, ενώ θα ακολουθήσει το απόγευμα του Σαββάτου, στις 6.30 μ.μ., η συναυλία της μπαντίνας του σχολείου. Την ίδια μέρα, στις 8.00 μ.μ., στην αίθουσα εκδηλώσεων της Φιλαρμονικής, θα πραγματοποιηθεί, με ελεύθερη είσοδο, χριστουγεννιάτικη συναυλία από τους μικρούς μουσικούς της μπαντίνας της Φιλαρμονικής Εταιρείας Λευκάδας καθώς και επίδειξη των μουσικών σχολών. (Δες εδώ το πρόγραμμα των Χριστουγεννιάτικων εκδηλώσεων).
Εκ μέρους τους Πνευματικού Κέντρου του Δήμου Λευκάδας που διοργανώνει τις εκδηλώσεις τους καλεσμένους καλωσόρισε η κα Ιωάννα Φίλιππα, ενώ σύντομο χαιρετισμό απηύθυνε ο διευθυντής του Μουσικού Σχολείου κ. Νίκος Κονιδάρης.
Στην εκδήλωση έδωσαν μεταξύ άλλων το «παρών» ο Δήμαρχος Λευκάδας, κ. Χαράλαμπος Καλός, και ο επικεφαλής της δημοτικής παράταξης «δίαυλος», κ. Κώστας Γληγόρης.