Ο Γιάννης Φαλκώνης για το θάνατο του Σωκράτη Κακλαμάνη
Του Γιάννη Φαλκώνη
Έφυγε χθες για το μακρινό ταξίδι ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΚΑΚΛΑΜΑΝΗΣ.
Ο πανάξιος πολιτικός μηχανικός που σχεδίασε και κατασκεύασε πολλά εμβληματικά κτίρια στην Αθήνα και σε ολόκληρη την Ελλάδα, που διατέλεσε πρόεδρος του Συλλόγου Λευκαδίων Αττικής «Η Αγία Μαύρα» για τριάντα ολόκληρα χρόνια και υπήρξε πρόεδρος του συλλόγου των Απανταχού Εγκλουβησάνων «Ο Προφήτης Ηλίας» τιμώντας την γενέτειρά του Εγκλουβή Λευκάδας.
Έφυγε για το μεγάλο ταξίδι στο φως για να ξανανταμώσει την πολυαγαπημένη του Βιβέτ Κακλαμάνη – Τσαρλαμπά με την οποία έζησαν μια ζωή μαζί, δημιούργησαν μια αξιοζήλευτη οικογένεια και επιτέλεσαν τεράστιο πολιτιστικό έργο πολύτιμο για την Λευκάδα και την Ελλάδα ολόκληρη.
Η φωτογραφία είναι από ένα από τα πολλά αφιερώματα στον αγαπημένο τους ποιητή Άγγελο Σικελιανό, που η τιμή και η διαιώνιση του οράματός του αποτέλεσε έργο ζωής για την πανάξια Βιβέτ και τον δυναμικό Σωκράτη Κακλαμάνη.
Θερμά συλλυπητήρια στην αγαπημένη οικογένεια του με την ευχή για καλή δύναμη ώστε να συνεχίσει να τιμά την μνήμη τους και το έργο τους.
(Κοινοποιήθηκε στη δημόσια ομάδα «Λευκαδίτικα Νέα» που διατηρεί η σελίδα μας στο fb)