Μήπως θα έπρεπε να συμπληρωθεί ο πίνακας έξω από το Πνευματικό Κέντρο με τις αδελφοποιημένες με τη Λευκάδα πόλεις;
Από την αδελφοποίηση των Δήμων Λευκάδας και Σαλαμίνας το 2011
«Αυτή η εισβολή πρέπει να σταματήσει ΤΩΡΑ. Ως Δήμος Λευκάδας είμαστε σε συνεχή επικοινωνία με τα «αδέρφια» μας στην Οδησσό, προκειμένου να τους συμπαρασταθούμε με κάθε δυνατό τρόπο», αναφέρει σε ανάρτησή του στον προσωπικό του λογαριασμό στο fb ο Δήμαρχος Λευκάδας, κ. Χαράλαμπος Καλός, και καλά κάνει φυσικά, αφού εκτός όλων των άλλων (στρατιωτική εισβολή σε μία ανεξάρτητη χώρα κλπ.) το Δημοτικό Διαμέρισμα Πριμόρσκι της Οδησσού έχει αδελφοποιηθεί από το 2010 με τον Δήμο Λευκάδας και μόλις πρόσφατα, στις αρχές Σεπτέμβρη του 2021, δημοτική αντιπροσωπεία του Δήμου Λευκάδας είχε επισκεφτεί την Οδησσό, με αφορμή τις εκδηλώσεις για την 227η επέτειο από την ίδρυση της πόλης.
Με αφορμή όμως τις αδελφοποιημένες με την Λευκάδα πόλεις έχουμε να κάνουμε την εξής παρατήρηση. Τοποθετήθηκε εδώ και κάμποσο καιρό έξω από το κτίριο του Πνευματικού Κέντρου του Δήμου Λευκάδας ένας πίνακας με τις αδελφοποιημένες με τον Δήμο Λευκάδας πόλεις. Τις μετρήσαμε και δεν μας βγαίνουν στον αριθμό…, σύμφωνα με μια παλιότερη καταγραφή που είχαμε.
Ο πίνακας με τις αδελφοποιημένες με την Λευκάδα πόλεις έξω από το Πνευματικό Κέντρο
Από τον πίνακα λείπει ο Δήμος Σαλαμίνας. Το πρωτόκολλο αδελφοποίησης είχε υπογραφεί την Τετάρτη 28 Σεπτεμβρίου 2011, επί δημαρχίας κ. Κώστα Αραβανή, και αφορμή είχε σταθεί η συμμετοχή της Λευκάδας -μαζί με 22 ακόμη πόλεις-κράτη της εποχής- με τρία πλοία σε μία από τις σημαντικότερες ναυμαχίες της αρχαιότητας, τη Ναυμαχία της Σαλαμίνας, που έγινε στις 28 ή 29 Σεπτεμβρίου του 480 π.Χ..
Για το γεγονός αυτό υπάρχει η γραπτή μαρτυρία του Ηροδότου (Ἱστορίαι), ο οποίος γράφει:
[8.45.1] Μεγαρέες δέ τὠυτό πλήρωμα παρείχοντο τό καί ἐπ᾽ Ἀρτεμισίῳ, Ἀμπρακιῶται δέ ἑπτά νέας ἔχοντες ἐπεβοήθησαν, Λευκάδιοι δέ τρεῖς, ἔθνος ἐόντες οὗτοι Δωρικόν ἀπό Κορίνθου…
[8.45.1] Κι οι Μεγαρείς έδιναν τον ίδιο στρογγυλό αριθμό καραβιών, όπως και στο Αρτεμίσιο, ενώ οι Αμπρακιώτες ενίσχυαν το στόλο με εφτά καράβια, κι οι Λευκάδιοι, που κατάγονται από τους Δωριείς της Κορίνθου, με τρία…».
Και πιο κάτω:
[8.47.1] οὗτοι μέν ἅπαντες ἐντός οἰκημένοι Θεσπρωτῶν καί Ἀχέροντος ποταμοῦ ἐστρατεύοντο· Θεσπρωτοί γάρ εἰσι ὁμουρέοντες Ἀμπρακιώτῃσι καί Λευκαδίοισι, οἳ ἐξ ἐσχατέων χωρέων ἐστρατεύοντο…
[8.47.1] Λοιπόν όλοι αυτοί που παρατάχτηκαν στο στρατόπεδο κατοικούν εδώθε απ᾽ τη χώρα των Θεσπρωτών και τον ποταμό Αχέροντα· γιατί οι Θεσπρωτοί συνορεύουν με τους Αμπρακιώτες και τους Λευκαδίους, που ήρθαν από τις πιο απομακρυσμένες περιοχές και παρατάχτηκαν στο στρατόπεδο…».
Πάμε λιγάκι να θυμηθούμε τις αδελφοποιημένες με τη Λευκάδα πόλεις – σε παρένθεση η χώρα και η χρονολογία αδελφοποίησης:
Εμαμπόντα (Σουηδία, 1985 ), Στράζνιτσε (Τσεχία, 1987), Παραλίμνι (Κύπρος, 1989), Σιντζούκου (Ιαπωνία, 1989), Ναχαρίγια (Ισραήλ, 1992), Πλοϊέστι (Ρουμανία, 1997), Λεκάτ (Γαλλία, 2001), Λεβεράνο (Ιταλία, 2004), Σφακιά (Ελλάδα, 2006), Πόλιανα (Σερβία, 2008), Πριμόρσκι – Οδησσού (Ουκρανία, 2010), Σαλαμίνα (Ελλάδα, 2011) και τελευταία Τζοουσάν (2015, Κίνα).