Παρασκευή προζυμένιου πρόσφορου από την κ. Αδαμαντία Μπαξιβάνη στον ενοριακό ναό της Νικιάνας
Για το πως παρασκευάζεται το παραδοσιακό προζυμένιο πρόσφορο έδειξε το απόγευμα του Σαββάτου 17 Ιουνίου 2023 στον ενοριακό ναό Μεταμόρφωση του Σωτήρος της Νικιάνας η κ. Αδαμαντία Μπαξιβάνη.
Με την ευκαιρία αυτή θυμήθηκα και το εξής περιστατικό:
Αρχές της δεκαετίας του 1990 είχα συνοδεύσει τη μάνα μου σε ένα ταξίδι από την Φρανκφούρτη στην Μελβούρνη της Αυστραλίας. Όταν φτάσαμε στον έλεγχο που γινόταν στο αεροδρόμιο της Μελβούρνης μας σταμάτησαν γιατί η μάνα μου είχε πάντα για το καλό στην τσάντα της μια μικρή σφραγίδα σε σχήμα τετραγώνου από το κέντρο του προσφόρου. Αγγλικά ποτέ δεν έμαθα πέρα από κάποια ορολογία που χρησιμοποιούσαμε αναγκαστικά στο πανεπιστήμιο ενώ εκείνοι δεν μιλούσαν τα γερμανικά. Κάτι ψιλοκατάλαβα όμως και άρχισα να τους λέω για church κλπ. αλλά δεν χαμπάριαζαν. Στο τέλος την κράτησαν τη σφραγίδα του προσφόρου αφού πρώτα μας έφεραν και διάβασα κάποιες πληροφορίες στα ελληνικά που έλεγαν ότι απαγορεύεται αυστηρά η εισαγωγή τροφίμων.