Στη Β΄ Εθνική για πρώτη φορά στην 96χρονη ιστορία του ο Τηλυκράτης | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Πα, Ιουν 23rd, 2023

Στη Β΄ Εθνική για πρώτη φορά στην 96χρονη ιστορία του ο Τηλυκράτης

Ισόπαλος 1-1 ο αγώνας με τον Καμπανιακό στη Χαλάστρα

kampaniakos_tilikratisΤο 1-0 για τον Τηλυκράτη στο 11ο λεπτό του αγώνα

Το όνειρο του Τηλυκράτη για την άνοδο για πρώτη φορά στην 96χρονη ιστορία του στη Β΄ Εθνική κατηγορία πήρε σάρκα και οστά το απόγευμα της Παρασκευής 23 Ιουνίου 2023 στο Δημοτικό Στάδιο Χαλάστρας (Δήμος Δέλτα) με το ισόπαλο 1-1 στο ματς με τον Καμπανιακό στην 10η και τελευταία αγωνιστική των αγώνων μπαράζ ανόδου στη Super League 2.

Σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο για τους γηπεδούχους παιγνίδι που είχαν ήδη εξασφαλίσει την άνοδο, ο Τηλυκράτης διεκδικούσε το τέταρτο εισιτήριο της ανόδου στον όμιλό του με το ισόπαλο αποτέλεσμα να τον ευνοεί, αφού σε περίπτωση νίκης του Γιούχτα επί του Αιολικού (κέρδισε με σκορ 2-0), στο δεύτερο παιγνίδι της 10ης αγωνιστικής, θα ισοβαθμούσε μαζί του αλλά θα υπερτερούσε έναντι του Γιούχτα λόγω του μεταξύ τους αποτελέσματος.

Στο 11ο λεπτό ο Γρηγόρης Νιφορόπουλος με προσωπική ενέργεια σημείωσε με σουτ το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 22ο λεπτό τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε ο Αλέξανδρος Μπεκατώρος. Χαρακτηριστικό της κατάστασης που επικρατεί και εδώ στο ΕΚΑΒ είναι ότι χρειάστηκαν να περάσουν 50 ολόκληρα λεπτά για να φτάσει στο γήπεδο το ασθενοφόρο που μετέφερε τον ποδοσφαιριστή του Τηλυκράτη με εξάρθρωση αγκώνα στο Νοσοκομείο Παπανικολάου. Ευχόμαστε τα καλύτερα για τον ποδοσφαιριστή του Τηλυκράτη.

kampaniakos_tilikratis 2Η ισοφάριση για τον Καμπανιακό

Στο 74ο λεπτό του αγώνα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με καρφωτή κεφαλιά του Χαράλαμπου Βουτσκίδη ύστερα από χτύπημα φάουλ. Το 1-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα που έδωσε, όπως αναφέραμε, το 4ο εισιτήριο της ανόδου στον Τηλυκράτη με τον Γιούχτα να ισοβαθμεί μετά τη νίκη του με 2-0 επί του Αιολικού αλλά να καταλαμβάνει τελικά την πέμπτη θέση στον όμιλο.

Για την ιστορία η αρχική σύνθεση του Τηλυκράτη: Παρδαλός, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Τακίδης, Γιαννιώτης, Σκιαδάς, Περιστέρης, Τεγούσης, Γκουντρουμπής, Ζδράβος, Νιφορόπουλος. Προνπονητής: Ανδρέας Παντζιαράς.