Εντυπωσιακά σκηνικά στη μουσικοχορευτική παράσταση «Λαογραφικό Ημερολόγιο» του «Ορφέα»
Το βράδυ της Τετάρτης 4 Ιουλίου 2023, στο Ανοιχτό Θέατρο Λευκάδας, πραγματοποιήθηκε η μουσικοχορευτική παράσταση του «Ορφέα» με τίτλο «Λαογραφικό Ημερολόγιο». Με τη συνοδεία του μουσικού σχήματος «Μπάντα τέτοια», στο οποίο συμμετείχε στο τραγούδι η Δήμητρα Χατζηπαπά, τα χορευτικά τμήματα του συλλόγου -παιδικό, εφηβικό, ενηλίκων- παρουσίασαν τα βασικότερα ήθη και έθιμα από διάφορες γωνιές της πατρίδας μας, όπως αυτά έχουν διαμορφωθεί από εποχή σε εποχή και από μήνα σε μήνα. Ήταν και η πρώτη φορά που βρέθηκαν μαζί επί σκηνής μικροί και μεγάλοι χορευτές του συλλόγου με τους πολύ μικρούς μάλιστα να υπερτερούν αριθμητικά και να στέκονται περισσότερο χρόνο στη σκηνή.
Στο ρόλο της Κυρά–Παράδοσης η Κατερίνα Κολυβά-Σιώζου η οποία ταξίδεψε το κοινό στην ελληνική παράδοση όπως αυτή έχει επηρεαστεί από το γεωγραφικό τοπίο της χώρας μας σε συνδυασμό με τον ήλιο, τη θάλασσα και τις εποχές του χρόνου. Τα εντυπωσιακά σκηνικά με αναπαραστάσεις παραδοσιακών σπιτιών της πόλης της Λευκάδας, συμπεριλαμβανομένων του ιστορικού κτιρίου του «Ορφέα» αλλά και του ναού του Παντοκράτορα στον κεντρικό πεζόδρομο της πόλης της Λευκάδας, έφεραν την υπογραφή του κ. Απόστολου Καραβία, προέδρου του συλλόγου, γνωστού στο λευκαδίτικο κοινό από τις προσεγμένες και λεπτομερείς καρναβαλικές κατασκευές του.
Στο σύντομο χαιρετισμό του ο Αντιπεριφερειάρχης Λευκάδας, κ. Ανδρέας Κτενάς, ανέφερε ότι ο «Ορφέας» έχει καθιερωθεί στη συνείδηση του κόσμου ως ένας από τους πυλώνες του πολιτισμού της Λευκάδας, ενώ με την ευκαιρία συνεχάρη για τη εξέλιξη του έργου της αποπεράτωσης του Θεάτρου Λευκάδας προϋπολογισμού 6,5 εκατομμυρίων ευρώ που χρηματοδοτείται από το ΕΣΠΑ της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων.
Στο ίδιο έργο καθώς και σε αυτό της αποκατάστασης του κινηματογράφου «Απόλλωνα» που αναμένεται να υπογραφεί η σύμβαση τον επόμενο μήνα, αναφέρθηκε και ο Δήμαρχος Λευκάδας, κ. Χαράλαμπος Καλός, με την παρατήρηση, όπως είπε, ότι δεν βρισκόμαστε στο Ανοιχτό Θέατρο Λευκάδας, όπως προηγούμενα είχε ειπωθεί, αλλά στον προαύλιο χώρο του Θεάτρου Λευκάδας που κατασκευάζεται αυτή τη στιγμή. Προέτρεψε μάλιστα τον κόσμο να επισκεφτεί το υπό κατασκευή Ανοιχτό Θέατρο Λευκάδας δίπλα από το χώρο της εκδήλωσης σε ένα μέρος του χώρου στάθμευσης αυτοκινήτων που γειτνιάζει με το Θέατρο Λευκάδας.