«Ματέρια» Νικιάνας: Αυξημένη επικινδυνότητα του επαρχιακού οδικού δικτύου λόγω της παρόδιας βλάστησης
Η διπλή στροφή σχήματος «S» που σχηματίζει ο επαρχιακός δρόμος Λευκάδας – Νυδριού στην περιοχή «Ματέρια» της Νικιάνας είναι ένα από τα πιο επικίνδυνα σημεία του επαρχιακού οδικού δικτύου που διασχίζει την Νικιάνα.
Στο σημείο αυτό η επικινδυνότητα αυξάνεται επιπλέον λόγω της υψηλής παρόδιας βλάστησης που περιορίζει αισθητά την ορατότητα καθώς οι καλαμιές βρίσκονται κυριολεκτικά πάνω στο δρόμο. Σύμφωνα με πληροφορίες οι αρμόδιες υπηρεσίες της ΠΕ Λευκάδας είναι ενημερωμένες αλλά κωφεύουν κατ΄ εξακολούθηση στις οχλήσεις κατοίκων για την αποψίλωση της βλάστησης.
Με δεδομένη την ευαισθησία σας μήπως θα άξιζε να επιμεληθείτε προσωπικά του θέματος κ. Αντιπεριφερειάρχη προτού συμβεί κάποιο σοβαρό τροχαίο ατύχημα;