Με την επιμνημόσυνη δέηση και την κατάθεση στεφάνων συνεχίστηκαν σήμερα στη Νικιάνα οι εκδηλώσεις Μνήμης και Τιμής
Με την επιμνημόσυνη δέηση και την κατάθεση στεφάνων στο Μνημείο στην τοποθεσία «Μαγεμένου» Νικιάνας συνεχίστηκαν το πρωί της Κυριακής 16 Ιούλη 2023 οι διήμερες εκδηλώσεις Μνήμης και Τιμής για την πρώτη συγκέντρωση των οπλαρχηγών της Ελληνικής Επανάστασης, υπό την οργάνωση και καθοδήγηση του Ιωάννη Καποδίστρια, οι οποίοι είχαν προστρέξει για την ενίσχυση της άμυνας της Λευκάδας που απειλούνταν από τα επεκτατικά σχέδια του Αλή πασά, που διοργανώνει για 17η χρονιά ο Πολιτιστικός Σύλλογος Νικιάνας «οι Σκάροι» σε συνεργασία με την Περιφερειακή Ενότητα Λευκάδας και το Δήμο Λευκάδας.
Η πρωινή εκδήλωση ολοκληρώθηκε με το ψάλσιμο του εθνικού ύμνου, ενώ στη συνέχεια ο σύλλογος δεξιώθηκε τους προσκεκλημένους σε καφετέρια στο λιμάνι της Νικιάνας.
Υπενθυμίζεται ότι τα αποκαλυπτήρια του νέου Μνημείου που κατασκευάστηκε από την Περιφέρεια Ιονίων Νήσων, ενώ η ανάπλαση του περιβάλλοντα χώρου έγινε από το Δήμο Λευκάδας, και είναι έτοιμο θα γίνουν πολύ σύντομα με όλη την επισημότητα αλλά και τη δημοσιότητα που αξίζει στα ιστορικά γεγονότα που έλαβαν χώρα στην περιοχή αυτή, όπως ανέφερε την πρώτη μέρα των εκδηλώσεων ο βουλευτής Λευκάδας κ. Θανάσης Καββαδάς.
Το διήμερο των εκδηλώσεων θα ολοκληρωθεί το απόγευμα της Κυριακής με την παρέλαση στις 20:30 των χορευτικών τμημάτων στον κεντρικό δρόμο της Νικιάνας που θα παρουσιάσουν στη συνέχεια παραδοσιακούς χορούς στο λιμάνι του χωριού. Συμμετέχουν ο Χορευτικός και Λαογραφικός Σύλλογος Ιεράς Πόλεως Μεσολογγίου, ο Πολιτιστικός – Χορευτικός Όμιλος «Χοραγωγία», ο Πολιτιστικός Σύλλογος Ακτίου-Βόνιτσας «Η Θεοτόκος», ο Πολιτιστικός Σύλλογος Σύβρου «Αντελικός», ο Ποντιακός Πολιτιστικός Σύλλογος «Ο Άγιος Νικόλαος» και ο οικοδεσπότης
Και πώς δεν κάνανε και σήμερα τα εγκαίνια. Πάλι χαιρετούρες θα έχουμε?Μπά σε καλό σας