Πανηγυρικός Εσπερινός της Μεταμόρφωσης του Σωτήρος στη Νικιάνα Λευκάδας
Πανηγυρικός εσπερινός με αρτοκλασία και Θείο κήρυγμα τελέστηκε το απόγευμα του Σαββάτου 5 Αυγούστου 2023 στον Ιερό Ναό Μεταμόρφωσης του Σωτήρος στη Νικιάνα Λευκάδας.
Το Θείο κήρυγμα έκανε ο Πρωτοπρ. π. Ιωάννης Σκιαδαρέσης, Καθηγητής της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Στον εσπερινό έψαλλαν οι διακεκριμένοι ιεροψάλτες Φώτης Μπαρούτας (Πάτρα) και Σταύρος Χατζηπαναγιωτίδης (Πτολεμαΐδα).
Οι θρησκευτικές εκδηλώσεις θα ολοκληρωθούν αύριο Κυριακή 6 Αυγούστου 2023. Στις 7.00 π.μ. θα τελεστεί Όρθρος και θα ακολουθήσει στις 8.30 π.μ. Θεία Λειτουργία, ενώ το απόγευμα της ίδιας μέρας στις 7.00 μ.μ. θα γίνει Ιερά Παράκληση.