Πανηγυρίζει τον Δεκαπενταύγουστο η Παναγία η Αλεξανδρίτισσα – Πρόγραμμα πανήγυρης
Πανηγυρίζει η Παναγία η Αλεξανδρίτισσα που βρίσκεται στα Μαυρογιαννάτα Αλεξάνδρου (Αλέξανδρο) και αποτελεί σημείο συνάντησης και αναφοράς όλων των Αλεξανδριτών κάθε Δεκαπενταύγουστο.
Την Δευτέρα 14 Αυγούστου 2023, στις 7.00 το απόγευμα, θα γίνει ο πανηγυρικός Εσπερινός με αρτοκλασία, ενώ ανήμερα της εορτής, στις 7:30 το πρωί, θα τελεστεί Όρθρος και στη συνέχεια Θεία Λειτουργία, κατά τη διάρκεια των οποίων θα ιερουργήσει ο Πρωτοπρ. π. Ιωάννης Σκιαδαρέσης, Καθηγητής της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.
Υπενθυμίζεται ότι την παραμονή της γιορτής θα γίνει, στις 9.00 το βράδυ, στην πλατεία του Αλέξανδρου, με πρωτοβουλία της Ένωσης των εν Αττική Αλεξανδριτών Λευκάδος «οι Σκάροι», εκδήλωση αφιερωμένη στους Αλεξανδρίτες ναυτικούς και θα ακολουθήσει πανηγύρι με ζωντανή μουσική.
Η κτητορική εκκλησία της Κοιμήσεως της Θεοτόκου βρίσκεται ένα περίπου χλμ. νότια του χωριού Μαυρογιαννάτα Αλεξάνδρου. Ιδρύθηκε από τη χήρα Σινιόρα Ιωάννου Σέρβου και την κόρη της Αναστασία, σύζυγο του παντοδύναμου Βενετσάνου στρατιωτικού Κόντε Άγγελου Όριο. Πάνω από τη δυτική είσοδο του ναού υπάρχει αψιδωτή κόγχη όπου αναγράφεται το έτος 1795, ενώ πιο πάνω υπάρχει ανάγλυφος σταυρός που στο κάτω μέρος του φέρει την επιγραφή «ΑΝΕΚΕΝ…». Η χρονολογία αυτή ίσως να παραπέμπει στην ανακαίνιση της εκκλησίας. Η εκκλησία είναι μονόχωρη επτανησιακή βασιλική με γραπτή ουρανία. Οι δύο πλούσιες γυναίκες χρησιμοποίησαν για τη διακόσμηση του ναού τους καλύτερους τότε ζωγράφους της Λευκάδας, το Σπ. Βεντούρα (ζωγράφισε το δωδεκάορτο και ίσως και το δωδεκαπόστολο), τον Ιω. Ρούσσο και το Σπ. Καμπίσο-Μπέλλο (ζωγράφισε τα θυρόφυλλα του ναού).