Ξεπέρασε κάθε προηγούμενο η συμμετοχή του κόσμου στο πανηγύρι της Παναγίας στον Αλέξανδρο (Μαυρογιαννάτα)
Ξεπέρασε κάθε προηγούμενο η συμμετοχή του κόσμου στο πανηγύρι της Παναγίας που διοργάνωσε την παραμονή της Παναγίας στην πλατεία του Αλέξανδρου (Μαυρογιαννάτα) ο Σύλλογος των Αλεξανδριτών Λευκάδας στην Αττική. Ένα πανηγύρι που έτυχε να το ζήσουμε στον κολοφώνα του με τις ζυγιές να είναι περισσότερες της μιας, όταν τα ορεινά χωριά της κοινότητας Αλεξάνδρου έσφυζαν ακόμη από ζωή, πριν αρχίσει η μετεγκατάσταση των κατοίκων τους στη Νικιάνα.
Μαυροϊννάτες, Κολυβιάτες, κοντοχωριανοί Πλατστομίτες, έδωσαν όπως παλιά το «παρών» στο άλλοτε αυγουστιάτικο ραντεβού της ευρύτερης περιοχής, αλλά και εν γένει απόδημοι στα πέρατα του κόσμου Αλεξανδρίτες, που βρίσκονται την εποχή αυτή στην ιδιαίτερη πατρίδα τους για να περάσουν τις καλοκαιρινές τους διακοπές, ενώ αισθητή ήταν και αυτή τη χρονιά η παρουσία της νεολαίας.
Μία πολυμελής ορχήστρα από ντόπιους μουσικούς με ένα μεγάλο εύρος ρεπερτορίου, με τα νησιώτικα και τα δημοτικά τραγούδια να κυριαρχούν, έδωσαν τη δυνατότητα τόσο στους ντόπιους Αλεξανδρίτες που φημίζονταν από παλιά για τη χορευτική τους δεινότητα όσο και στους «ξένους» επισκέπτες να ξεφαντώσουν για τα καλά.
Προηγήθηκε ένα αφιέρωμα στους Αλεξανδρίτες ναυτικούς που διάβασε μετά τον χαιρετισμό του προέδρου του Συλλόγου, Παναγιώτη Κωνσταντίνου Σέρβου, ο Ευγένιος Αγγέλου Μανωλίτσης, μέλος του ΔΣ του Συλλόγου, ενώ ο Δημήτριος Νικ. Μανωλίτσης, Γεν. Γραμματέας του Συλλόγου, είχε την επιμέλεια του οπτικοακουστικού υλικού που προβλήθηκε (συνεντεύξεις και φωτογραφίες Αλεξανδριτών ναυτικών). Για το αφιέρωμα όμως αυτό χρόνου επιτρέποντος θα επανέλθουμε.
Νωρίτερα ακόμη είχε τελεστεί πανηγυρικός εσπερινός με αρτοκλασία στην Παναγία την Αλεξανδρίτισσα, σημείο αναφοράς και συνάντησης όλων των Αλεξανδριτών κάθε Δεκαπενταύγουστο, που βρίσκεται ένα περίπου χλμ. νότια του μαχαλά Μαυρογιαννάτα Αλεξάνδρου.