Με τον καθιερωμένο αγιασμό ξεκίνησε σήμερα η νέα σχολική χρονιά
Με τον καθιερωμένο αγιασμό στα σχολεία όλων των βαθμίδων αλλά και τα γνωστά κενά ξεκίνησε σήμερα, Δευτέρα 11 Σεπτέμβρη 2023, η νέα σχολική χρονιά. Στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση τα κενά εντοπίζονται στην ειδική εκπαίδευση και κάποιες ειδικότητες, ενώ στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση τα κενά εκπαιδευτικών ανέρχονται σε περίπου 20% των αναγκών του Νομού.
Στο 2ο Πειραματικό ΓΕΛ Λευκάδας «Άγγελος Σικελιανός» ο αγιασμός τελέστηκε από τον Πρωτοπρεσβύτερο Αθανάσιο Κοσμά, ο οποίος διάβασε και τον χαιρετισμό του Μητροπολίτη Λευκάδας και Ιθάκης, παρουσία του Δημάρχου Λευκάδας, κ. Χαράλαμπου Καλού, και της κυρίας Ευγενίας Αρβανίτη, Αναπληρώτριας Καθηγήτριας του Πανεπιστημίου Πατρών και Προέδρου του Εποπτικού Επιστημονικού Συμβουλίου (ΕΠ.Ε.Σ.) του σχολείου.
Στο σύντομο χαιρετισμό της η Διευθύντρια του σχολείου, κ. Νίκη Κατωπόδη, αφού ευχήθηκε καλή και δημιουργική χρονιά και καλή επιτυχία στους στόχους των μαθητών, ιδιαίτερα στους μαθητές της Γ΄ Λυκείου, διάβασε ένα χαιρετισμό από τον υπουργό Παιδείας καθώς και έναν χαιρετισμό από την Διοικούσα Επιτροπή των Προτύπων και Πειραματικών Σχολείων.