Τα αποτελέσματα των δημοτικών και περιφερειακών εκλογών στην Κοινότητα Αλεξάνδρου
Στις δημοτικές εκλογές της 8ης Οκτώβρη 2023 στην Κοινότητα Αλεξάνδρου την πρώτη θέση κατέλαβε ο συνδυασμός «Λευκάδα μπορείς», με επικεφαλής τον Ξεν. Βεργίνη, με 47,16% (199 ψήφοι). Δεύτερη κατετάγη η παράταξη «Σύγχρονη Λευκάδα» του Χαράλαμπου Καλού με 24,41% (103 ψήφοι), την τρίτη θέση κατέλαβε ο συνδυασμός «Όλοι για τη Λευκάδα» του Κ. Δρακονταειδή με 15,64% (66 ψήφοι) και την τέταρτη θέση η «Λαϊκή Συσπείρωση», με επικεφαλής τον Βαγγέλη Βερροιώτη, με 12,80% (54 ψήφοι).
Πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας εκλέχθηκε ο Βρεττός Παναγιώτης του Ευαγγέλου με την παράταξη «Λευκάδα μπορείς» ενώ δεύτερος σε σταυρούς ήρθε ο Κυριακός Κολυβάς από την ίδια παράταξη.
Στις περιφερειακές εκλογές της 8ης Οκτώβρη η «Λαϊκή Συσπείρωση», με επικεφαλής την Αλεξάνδρα Μπαλού, ήρθε δεύτερη δύναμη στην Κοινότητα Αλεξάνδρου με 21,29% (86 ψήφοι). Την πρώτη θέση κατέλαβε η Ρόδη Κράτσα με 45,30% (183 ψήφοι) ενώ τρίτος κατετάγη ο Γιάννης Τρεπεκλής με 15,59% (63 ψήφοι).
Οι δύο τελευταίοι -Κράτσα και Τρεπεκλής- θα διεκδικήσουν την εκλογή τους στην Περιφέρεια Ιονίων Νήσων στον δεύτερο γύρο την ερχόμενη Κυριακή 15 Οκτώβρη.